< Powrót
14
października 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Skipperzy jachtów grupy ORC.

Trzynaście jachtów zamknęło sezon w regatach „Kotwicy”

W sobotę 14 października w Gdyni odbyły się Regaty Zakończenia Sezonu o Puchar Przechodni Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Zmagania były zwieńczeniem tegorocznego sezonu w Jacht Klubie Marynarki Wojennej „Kotwica”.

W regatach jachty wystartowały w dwóch grupach: ORC, w której płynęło sześć jednostek oraz Open, która zgromadziła ich siedem. W sumie w regatach ścigało się 79 żeglarzy.

Zdobywcą Pucharu Przechodniego Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, za zwycięstwo w ORC, został Jan Piernikarczyk (JKM „Gryf” Gdynia) na „Pallas”. W Open w grupie jachtów powyżej 9 metrów zwyciężył Tomasz Kosobucki (PFK Korsarz) na „Fujimo”, a w grupie poniżej 9 metrów Michał Bozacki na „Senta”.

– Pływało się bardzo fajnie, bo była zadziwiająco ciepła pogoda i nawet lekki deszczyk nam nie przeszkodził – mówi Jan Piernikarczyk, zwycięzca regat. – Jedynym problemem było to, że było nas dwóch na pokładzie, więc nie mogliśmy w odpowiednim momencie rozrefować grota i to troszeczkę nas spowolniło. W tym roku zdobyłem fajne doświadczenia, zwłaszcza z mistrzostw Polski ORC, gdzie były bardzo zróżnicowane i wymagające warunki, co teraz zaprocentowało.

Wyścigi były ostatnią tegoroczną imprezą w JKMW „Kotwica” w Gdyni, a zakończenie regat połączone zostało z uroczystym zakończeniem sezonu.

– Najważniejsze, że mieliśmy sezon bez żadnych poważniejszych wypadków – mówi Edward Kinas, komandor JKMW „Kotwica”. – Jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ w tym roku dużo pływaliśmy z dziećmi. Żeglowaliśmy m.in. z młodzieżą z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni i drużyną harcerską dzieci niepełnosprawnych, co było dla nas nowym doświadczeniem. Ponadto przeprowadziliśmy dziewięć rejsów pełnomorskich, a „Tornado” brał udział w bałtyckich regatach The Tall Ship Race 2017.

Zamknięcie sezonu było też okazją, żeby zapowiedzieć przyszłoroczne obchody 60-lecia założenia Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. W planach jest m.in. zjazd wszystkich założycieli i członków w styczniu.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ