< Powrót
19
kwietnia 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Zwycięski zespół - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 44 z Obłuża z Jolantą Węgiel, która przygotowywała ich do konkursu.

Uczniowie konkursem uczcili 90-lecie Gdyni

W teście wiedzy, zakładaniu kamizelki ratunkowej na czas, przeciąganiu liny i innych konkurencjach zmierzyli się uczniowie gdyńskich szkół w przeprowadzonym 19 kwietnia Konkursie Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem”. Najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 44 z Obłuża.

Konkurs, którego motywem przewodnim była 90. rocznica nadania Gdyni praw miejskich, skierowany był do uczniów podstawówek. Wzięło w nim udział pięć 10-osobowych reprezentacji. W szranki stanęły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 – przygotowane przez Marię Staniszewską, nr 26 – Jolantę Głodowską, nr 28 – Dorotę Brzozowską, nr 39 – Anetę Jędrzejek i nr 44 – Jolantę Węgiel. Oprócz konkursowiczów w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej zebrali się kibice ze wszystkich szkół. Ich doping również podlegał ocenie.

Drużyny rywalizowały w 11 konkurencjach. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii Gdyni – znać np. datę nadania praw miejskich i okoliczności wydarzeń grudniowych w 1970 roku, zawiązać węzeł płaski i ósemkowy w jak najkrótszym czasie, zmierzyć się w turnieju przeciągania liny, zaśpiewać… Młodzież oceniało jury – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza żeglarka, która samotnie opłynęła świat, Marek Twardowski, reprezentant Narodowego Muzeum Morskiego i Dariusz Małszycki, reprezentant Muzeum Miasta Gdyni.

– Najwięcej problemu sprawiło mi przeciąganie liny – mówi Klaudia Janowska z SP nr 44. – Daliśmy radę, ale tej konkurencji nie wygraliśmy. Za to cały konkurs tak. Bardzo się cieszymy.

Konkurs Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem” zorganizowany został po raz szósty. W poprzednich latach przypominano nim m.in. 100-lecie Daru Pomorza, 90-lecie Marynarki Wojennej i 40 rocznicę Operacji Żagiel.

– Podobają mi się wszystkie inicjatywy, które sprawiają, że młodzież poszerza swoja wiedzę o morzu – mówi Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. – Takie konkursy, to pierwszy krok do zainteresowania się tematyką żeglarską.

Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 39 im. Kazimierza Jurkiewicza – dyrektor Sabinę Dawidowską, Joannę Stasiak, Ireneusza Trojanowicza i Romana Rybińskiego. Współorganizatorami byli Pomorski Związek Żeglarski, Narodowe Muzeum Morskie i Urząd Morski w Gdyni. Nagrody ufundował PoZŻ, miasto Gdynia i Muzeum Marynarki Wojennej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, a patronat medialny Żeglarski.info.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0