< Powrót
19
maja 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Mistrza Nawigacji

Uczniowie w Gdyni i Słupsku walczyli o tytuł Mistrza Nawigacji

45 dzieci z całego województwa musiało w finale VI Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji m.in. wyznaczać pozycje i wytyczać kursy .

Konkurs dla młodych nawigatorów odbywa się od 2015 roku. Początkowo organizowany był przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku w zachodniej części województwa pomorskiego, ale od 2017 roku za sprawą współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego, obejmuje także Trójmiasto i okolice. Rokrocznie biorą w nim udział dziesiątki uczniów.

W tym roku szkolnym w pierwszym etapie VI edycji Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji rywalizowała młodzież z klas VI, VII i VIII z całego Pomorza – m.in. Szemudu, Leźna, Wejherowa, Kobylnicy, Łeby, Słupska, Gdyni i Gdańska.

Mistrza Nawigacji

Uczestnicy finału VI Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji w Słupsku.
Fot. Iwona Poźniak

– Pomimo pandemii mieliśmy 62 uczestników – sporo, bo to wysokospecjalistyczny i interdyscyplinarny konkurs – tłumaczy Iwona Poźniak z ODN w Słupsku. – W przygotowaniach nie przeszkodziło nauczanie zdalne i udało nam się zgromadzić na zajęciach online uczniów z całego województwa. Każde z pięciu takich zajęć gromadziło około 40 osób, grupa była więc nawet liczniejsza od tej uczestniczącej w latach ubiegłych w warsztatach stacjonarnych. Oczywiście nauczanie nawigacji w formie online jest trudniejsze, więc na pewno dużo więcej pracy musieli włożyć nauczyciele, którzy po zniesieniu części obostrzeń przygotowywali się z uczniami stacjonarnie.

W środę 19 maja odbył się drugi i zarazem finałowy etap. Trzynaścioro dzieci w Gdyni i trzydzieścioro dwoje w Słupsku musiało zmierzyć się z zadaniami z zakresu nawigacji.

– Należało wyznaczać pozycję, z której był start, następnie odłożyć na założonym kursie drogę, policzyć ją z prędkości i czasu, zmienić kurs i go wytyczyć oraz dopłynąć w określone miejsce – opowiada Leopold Naskręt z Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej PoZŻ. – Akwen pływania był na północny-wschód od Półwyspu Helskiego. Uczniowie szybko wzięli się za rozwiązywanie zadań i praktycznie wszyscy skończyli przed czasem.

Mistrza Nawigacji

Fot. Tadeusz Lademann

– Początkowo nie wiedziałem o co chodzi w zadaniu – przyznaje Stanisław Wójtowicz ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku. – Na szczęście po chwili zrozumiałem i polecenie wykonałem. Lubię matematykę i geografię, więc jak nauczycielka zaproponowała mi udział w konkursie, to się zgodziłem.

Wyniki VI Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji poznamy podczas Gali Finałowej, której termin jest jeszcze ustalany.

Organizatorami Konkursu są Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” w Słupsku, Pomorski Związek Żeglarski i Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a partnerami Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej oraz Żeglarski.info Portal Informacyjny.

Strona konkursu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ