< Powrót
3
maja 2016
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Wydawnictwo Nautica
Tom Cunliffe.

Udany debiut Wydawnictwa Nautica

Nieważne jak długo żeglujesz, czy jesteś początkującym adeptem, czy doświadczonym wilkiem morskim. Książki Toma Cunliffe’a są właśnie dla ciebie.

Książki żeglarskie to z założenia niszowy towar. Niewiele wydawnictw w Polsce decyduje się na ich publikowanie. Tym bardziej godna pochwały jest inicjatywa nie tylko wydawania takich pozycji, ale i stworzenia od podstaw wydawnictwa żeglarskiego.

Mowa o warszawskim Wydawnictwie Nautica, którego założycielem jest Adam Widmański, współtwórca i wieloletni współwłaściciel innej znanej oficyny W.A.B., były opozycjonista, a przy tym zapalony żeglarz.

Nautica zadebiutowała wypuszczeniem na polski rynek dwóch książek: „Żegluj jak ekspert. Sprawdzone i skuteczne porady” i „200 rad dla skiperów. Jak błyskawicznie poszerzyć wiedzę żeglarską”.

Obie napisał ten sam autor – Tom Cunliffe, brytyjski żeglarz i dziennikarz z 50-letnim doświadczeniem pod żaglami. Instruktor i egzaminator Royal Yachting Association, związany z legendarnym magazynem żeglarskim „Yachting Monthly”.

To właśnie praca dla tego ostatniego medium stała się podstawą do napisania wspomnianych książek. Obie zawierają praktyczne porady dla wszystkich, którzy żeglują, niezależnie od stażu.

Większą (formatem i objętością) jest „Żegluj jak ekspert”. Składa się z sześciu rozdziałów. Publikacja omawia szczegółowo manewrowanie jachtem, praktykę morską, nawigację, żeglowanie i trymowanie żagli, dowodzenie oraz nagłe wypadki. Co szczególnie cenne – poszczególne procedury, poza szczegółowym omówieniem, przedstawiane są krok po kroku na zdjęciach z opisami.

Bardziej poręczna (ze względu na kieszonkowy format) od „Żegluj jak ekspert” jest „200 rad dla skiperów”. Książka zawiera zestaw dwustu, jak zaznaczono w tytule, krótkich instrukcji, w syntetycznej formie przedstawiających najważniejsze zagadnienia żeglarskie z zakresu praktyki morskiej, nawigacji, bezpieczeństwa, manewrowania jachtem, lin i węzłów, życia na pokładzie, jak również pogody. Każda z porad ilustrowana jest zdjęciem lub infografiką.

Już tylko opisana zawartość obu publikacji czyniłaby z nich niezbędną pozycję w żeglarskich biblioteczkach, ale nie tylko to stanowi o ich wartości. Porady Culiffe’a nie są nudnym wykładem. Brytyjski żeglarz tryska dowcipem i wypowiada poglądy, które zapewne nie wszystkim będą  w smak. Gorąco polecamy!

„Żegluj jak ekspert. Sprawdzone i skuteczne porady”, Tom Cunliffe, Wydawnictwo Nautica, str. 179

„200 rad dla skiperów. Jak błyskawicznie poszerzyć wiedzę żeglarską”, Tom Cunliffe, Wydawnictwo Nautica, str. 101

„Żegluj jak ekspert” i „200 rad dla skiperów” można nabyć również w formie e-booków, które są tańsze od książek w wersji papierowej. Są one dostępne m.in. w:

http://virtualo.pl/wydawnictwo_nautica/p919/?q=nautica
http://www.empik.com/ebooki/ebooki,3501,s?q=cunliffe%20tom&qtype=basicForm&ac=true
http://www.gandalf.com.pl/ebooks/w/nautica/
http://www.publio.pl/szukaj.html?q=cunliffe

PODZIEL SIĘ OPINIĄ