< Powrót
21
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
archiwum PoZŻ
Żochowskiego

Upamiętnijmy Zbigniewa Żochowskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego!

Był założycielem trójmiejskich drużyn harcerskich, niezapomnianym nauczycielem żeglarstwa i taternikiem. W sobotę 25 września w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta zostanie tablica Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego. Serdecznie zapraszamy.

To już trzecia tablica, która zostanie odsłonięta w tym roku w panteonie najsłynniejszych polskich żeglarzy. 26 czerwca podczas pomorskiego otwarcia sezonu żeglarskiego uhonorowano Henryka Jaskułę – pierwszego Polaka, który samotnie opłynął świat oraz Andrzeja Rościszewskiego, organizatora pionierskich rejsów polarnych. W najbliższą sobotę 25 września upamiętniony w ten sposób zostanie Zbigniew „Baca” Żochowski – twórca trójmiejskich drużyn harcerskich i zasłużony nauczyciel żeglarstwa, który przybliżył morze około 2500 młodych ludzi.

Zbigniew „Baca” Żochowski urodził się 2 sierpnia 1927 roku w Krakowie, ale dorastał w Pucku. Podczas II wojny światowej osiadł w Warszawie, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych, a w 1944 roku wziął udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc pod pseudonimem „Longin”. Po stłumieniu powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, a do Polski wrócił w 1946 roku. Rok później zamieszkał w Gdańsku, gdzie kontynuował naukę i zaangażował się w działalność m.in. Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Na początku lat 50. Żochowski przeniósł się do Gdyni, gdzie blisko 30 lat prowadził 2 Drużynę Harcerską „Watra”. Od 1958 roku organizował obozy, prowadził rejsy i zajęcia z żeglarstwa. Był też członkiem Harcerskiego Yacht Klubu Wodnik, Jacht Klubu Morskiego Gryf i Yacht Klubu Polski Gdynia. Działał również w Gdańskiej Flocie klasy Cadet, w Wydziale Wychowania Wodnego ZHP oraz w Komisji Młodzieży w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim (obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim). Przydomek „Baca” otrzymał zaś przez swoją drugą wielką pasję – taternictwo. Zbigniew Żochowski zmarł 23 czerwca 1992 roku. Więcej informacji znaleźć można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Uroczystość odsłonięcia tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego odbędzie się w sobotę 25 września o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego – na falochronie południowym gdyńskiego basenu żeglarskiego. Serdecznie zapraszamy.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 – tym którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu – przypominamy o przestrzeganiu obowiązujących zasad i ograniczeń.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni i Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ