< Powrót
28
listopada 2015
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Dyrektor NMM, Jerzy Litwin.

Uroczystości 55-lecia Narodowego Muzeum Morskiego

W piątek 27 listopada w auli Politechniki Gdańskiej uroczyście podsumowano 55 lat istnienia Narodowego Muzeum Morskiego. W gali wzięło udział blisko 200 osób – pracowników, posłów, samorządowców, naukowców i przyjaciół Muzeum.

Uroczystość nieprzypadkowo zorganizowana została w przeddzień dwóch ważnych rocznicy – bitwy pod Oliwą w 1627 roku i powstania Marynarki Wojennej w 1918 roku. Związki Narodowego Muzeum Morskiego są silne zwłaszcza ze słynną polsko-szwedzką bitwą, ponieważ przeprowadzało ono pionierskie badania podwodne przy zatopionym wówczas „Solenie”.

Gratulacje i życzenia na ręce dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego Jerzego Litwina, złożyli m.in wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Podczas gali dużo miejsca poświęcono historii NMM, ale nie zapomniano także o planach na przyszłość i dalszym rozwoju instytucji.

– Rok temu został położony kamień węgielny pod Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie, które w 2016 roku zostanie udostępnione dla zwiedzających – opowiadał Jerzy Litwin, dyrektor NMM. – Dopóki nie powstanie Muzeum Żeglarstwa, którego lokalizację przy Nabrzeżu Islandzkim zaproponował prezydent Wojciech Szczurek, będziemy tam prezentować nasze jachty. Kolejnym naszym projektem jest Muzeum Archeologii Morskiej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Wpływają już prace na konkurs architektoniczny, więc niedługo będziemy mogli zacząć starać się o jego zbudowanie. Są również plany wzniesienia na Ołowiance obiektu dla maszyn i urządzeń okrętowych.

Wielokrotnie podczas uroczystości wspominany był Bolesław Mazurkiewicz, honorowy prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który od lat wspiera muzeum – zwłaszcza w opiece nad zabytkowymi statkami, „Darem Pomorza” i „Sołdkiem”.

Narodowe Muzeum Morskie powstało 1 października 1960 roku jako autonomiczny dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Jego pierwszą siedzibą był Żuraw przy Długim Pobrzeżu. W 1972 roku instytucja otrzymała status ośrodka narodowego i nazwę Centralne Muzeum Morskie oraz otworzyła pierwszy oddział – Muzeum Rybołówstwa w Helu. W kolejnych latach powstawały kolejne oddziały, a w 1982 roku statkiem-muzeum został żaglowiec „Dar Pomorza”. W 2013 roku instytucja została podniesiona do rangi Narodowego Muzeum Morskiego. Obecnie składa się z ośmiu oddziałów.

Narodowe Muzeum Morskie od lat współpracuje z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Efektem tego było m.in. udostępnienie zwiedzającym zabytkowego jachtu „Opty” Leonida Teligi w gdyńskiej marinie oraz organizacja Kina pod żaglami w Centrum Kultury Morskiej w Gdańsku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0