< Powrót
26
lutego 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Tomasz Janecki

Urodziny „Arctowskiego”

39 lat temu, 26 lutego 1977 roku rozpoczęła działalność Stacja Polskiej Akademii Nauk w Antarktyce „Arctowski”. To jak dotąd jedyna, działająca nieprzerwanie od początku swojego istnienia, polska całoroczna stacja antarktyczna.

A wszystko zaczęło się od pierwszej polskiej ekspedycji naukowej do Antarktyki, która wyruszyła na południe pod koniec 1975 r. Był to rekonesans poprzedzający budowę stacji. Kolejna wyprawa, złożona z dwóch wyczarterowanych specjalnie do tego celu statków, wyruszyła w roku 1976. Ekipę stanowiły 73 osoby, z czego tylko 10 było naukowcami. Reszta to specjaliści od przeprawy morskiej, technicy i obsługa.

Do budowy stacji posłużyło 2735 ton sprzętu i materiałów konstrukcyjnych, które Polacy załadowali na statki. Rozładunek sprzętu i budowa zajęły dwa miesiące. W rezultacie powstał kompleks naukowo-mieszkalny o łącznej powierzchni 1300 m² powierzchni użytkowej. Pierwszym szefem stacji i inicjatorem polskich badań arktycznych był prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski.

Stacja usytuowana jest z w Zatoce Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego. Do tej pory zorganizowano 40 wypraw na „Arctowskiego”, trwa nabór załogi i kierownika kolejnej wyprawy. Dziś stacja składa się z 14 budynków, w których mieszkają i pracują naukowcy. Są to specjaliści m.in. takich dyscyplin jak oceanografia, sejsmografia, meteorologia, geologia i ekologia.

„Arctowski” jest miejscem ważnym także dla polskich żeglarzy. Zdarza się, że nasze jachty zawijają w rejon stacji. Jeszcze kilka tygodni temu mieszkała tam załoga prowadząca remont jachtu „Polonus”, który po awarii udało się doprowadzić do stanu używalności i ponownie zwodować. Teraz „Polonus” jest w drodze do Polski. W styczniu polskich badaczy polarnych odwiedzali uczestnicy żeglarskiej wyprawy „Selma Expedition” z kapitanem Piotrem Kuźniarem, laureatem nagrody Rejs Roku 2015, którą odbierze 4 marca w Gdańsku.

Strona internetowa Stacji „Arctowski”

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0