< Powrót
10
sierpnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Ustka Charlotta Sailing Days

Ustka Charlotta Sailing Days 2020: mistrzowie wyłonieni

Tytuł międzynarodowych mistrzów Polski w klasie 505 w klasyfikacji Open obronili zeszłoroczni zwycięzcy z klubów Sailing Legia i Spójnia Warszawa w składzie Jakub Pawluk i Marcin Józefowski. Na Hobie Cat 16 bezkonkurencyjni okazali się Jens Goritz i Anke Delius z Niemiec, natomiast wśród Hobie Cat 14 na pierwszym miejscu uplasował się Bartosz Sajdak. Pierwsze miejsce na podium w klasie Latający Holender wywalczyła załoga GER 88 Kay-Uwe Ludtke i Kai Schafers.

Druga edycja regat Ustka Charlotta Sailing Days, rozgrywana  w dniach 5-9 sierpnia ściągnęła do Ustki trzy razy więcej miłośników żeglarstwa z całej Europy niż pierwsza. Tegoroczna impreza została podzielona na dwie części. Rozpoczęła się od rywalizacji klas juniorskich: 420, Laser, Optimist, Europa, Open Skiff i zakończyła Mistrzostwami Polski dla klas: 505, Latający Holender i Hobie Cat 14 oraz 16. W każdej z klas żeglarze zza granicy stanęli na podium, a w klasyfikacji Latający Holender Open zajęli pierwszych osiem miejsc.

Ustka Charlotta Sailing Days

Każdy dzień regat był inny pod względem warunków atmosferycznych. Jednego dnia flauta spowodowała odwołanie wyścigów, innego trzy kotwice nie były w stanie utrzymać statku komisji na bałtyckich falach osiągających ponad metr wysokości. Natomiast w sobotę 8 sierpnia warunki były idealne – wiatr zachodni około 10 węzłów, czyste niebo, dzięki temu odbyły się wszystkie cztery zaplanowane na ten dzień wyścigi. W sumie zostało rozegranych dziesięć biegów. Na zakończenie udało się też zorganizować „fun race”, w trakcie którego nie obowiązywał przepis 42. Zadaniem katamaranów Hobie Cat 14 i 16 było wystartowanie z plaży, okrążenie dobrze widocznej z brzegu boi i powrót na plażę. Ukończenie tego zadania było nie lada wyzwaniem, biorąc pod uwagę wiatr wiejący z siłą zaledwie 2 węzłów. Niektórzy uczestnicy zrzucili żagle i postawili na pagajowanie. Ta formuła okazała się niezwykle widowiskowa dla kibiców na plaży.

– W zeszłym roku naszym ambitnym celem było zorganizowanie drugiej edycji regat w Ustce w 2020 roku, a następnie stworzenie cyklicznej imprezy żeglarskiej pod nazwą Ustka Charlotta Sailing Days -podsumowuje Przemysław Zagórski, jeden z organizatorów Ustka Charlotta Sailing Days. – Obawialiśmy się, że lockdown pokrzyżuje nasze zamiary. Finalnie się udało, mimo wielu obostrzeń, które trzeba było wprowadzić. Dziesięć wyścigów, ponad 140 załóg i wielu kibiców na usteckiej plaży, obserwujących regaty. Zawody przebiegły zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Juniorzy, mimo, że w większości po raz pierwszy ścigali się w Ustce na morzu, dali popis regatowych umiejętności. Druga edycja okazała się sukcesem. Nie spoczywamy jednak na laurach i już planujemy kolejną. Chcemy, aby regaty sportowe w Ustce weszły na stałe do kalendarza żeglarskiego.

Ustka Charlotta Sailing Days

Trasa regat była ustawiana przez komisję sędziowską blisko plaży, a na promenadzie został ustawiony ogromny telebim, na którym wyświetlano transmisję z wody na żywo. Dzięki temu wczasowicze odpoczywający na plaży i spacerujący po centrum mogli obserwować wyścigi. Nie zabrakło także profesjonalnego komentatora w miasteczku regatowym oraz specjalnego jachtu „Gryfita”, który wpływał do strefy regat i umożliwiał oglądanie rywalizujących jachtów z bliska. Dzięki temu osoby niezwiązane na co dzień z żeglarstwem mogły poznać zasady i emocje towarzyszące temu sportowemu wydarzeniu. Pierwszy tydzień sierpnia upłynął pod znakiem wielkiej promocji żeglarstwa w Ustce.

Organizatorami Ustka Charlotta Sailing Days był Klub Żeglarski Pro Sport. Głównym partnerem Dolina Charlotty Resort & SPA. Współorganizacją zajęło się Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 i firma Wind Adrenaline. Miasto Ustka współfinansowało imprezę i aktywnie ją wspierało.

Więcej informacji

Wyniki:

Klasa 505 – Mistrzostwa Polski

1. Jakub Pawluk i Marcin Józefowski / Legia Warszawa i Spójnia Warszawa
2. Mateusz Jura i Bartosz Chroł / AZS SGH Warszawa
3. Karol Milewski i Bartosz Milewski / Yacht Klub Stal Gdynia

Klasa 505 – Mistrzostwa Polski Open

1. Jakub Pawluk i Marcin Józefowski / Legia Warszawa i Spójnia Warszawa
2. Alexander Holzapfel i Thorsten Posch
3. Norbert Dasenbrook i Sven Meier

Latający Holender – Mistrzostwa Polski

1. Maciej Rokosz i Piotr Tyszkiewicz
2. Paweł Żebrowski i Maciej Żebrowski
3. Jacek Tyszkiewicz i Adam Szyszkowski

Latający Holender – Mistrzostwa Polski Open

1. Kay-Uwe Ludtke i Kai Schafers
2. Kilian Konig i Johannes Brack
3. Shmuel Markhoff i Lars Stockmann

Hobie Cat 14 – Mistrzostwa Polski

1. Bartosz Sajdak
2. Paweł Janusz
3. Paweł Kacprzak

Hobie Cat 14 – Mistrzostwa Polski Open

1. Bartosz Sajdak
2. Paweł Janusz
3. Krzysztof Baryła

Hobie Cat 16 – Mistrzostwa Polski

1. Tomasz Mostowski I Marta Mostowska
2, Aleksander Daniszewski i Borys Podumis
3. Pola Szadziul i Alex Wysocki

Hobie Cat 16 – Mistrzostwa Polski Open

1. Jens Goritz i Anke Delius
2. Detlef Mohr i Karen Wichardt
3. Tomasz Mostowski I Marta Mostowska

Open Skiff

1. Jan Muszyński
2. Krzysztof Króllik
3. Antoni Brzozowski

Optimist

1. Hubert Matz
2. Józef Krasowski
3. Hanna Kozłowska

Klasa 420

1. Nina Janowicz i Stanisław Janowicz
2. Wojciech Jankowski i Michał Jankowski
3. Filip Sikorski i Alicja Pistak

Europa

1. Damian Sieczkowski
2. Agnieszka Kiełczewska
3. Bartosz Miziewicz

Laser 4.7

1. Oskar Ponto / YKP Gdynia
2. Rafał Balicki / CHKŻ Chojnice
3. Maksymilian Kabat / CHKŻ Chojnice

Laser Radial

1. Klara Sobczak / CHKŻ Chojnice
2. Maciej Panaś / CHKŻ Chojnice
3. Maciej Iliński / YKP Gdynia

Laser Standard

1. Michał Maciaszczyk / Centrum Żeglarskie Szczecin
2. Jędrzej Bering / Centrum Żeglarskie Szczecin
3. Wojciech Antoniak / Centrum Żeglarskie Szczecin

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ