
Ustka Charlotta Sailing Days 2020: mistrzowie wyłonieni
Tytuł międzynarodowych mistrzów Polski w klasie 505 w klasyfikacji Open obronili zeszłoroczni zwycięzcy z klubów Sailing Legia i Spójnia Warszawa w składzie Jakub Pawluk i Marcin Józefowski. Na Hobie Cat 16 bezkonkurencyjni okazali się Jens Goritz i Anke Delius z Niemiec, natomiast wśród Hobie Cat 14 na pierwszym miejscu uplasował się Bartosz Sajdak. Pierwsze miejsce na podium w klasie Latający Holender wywalczyła załoga GER 88 Kay-Uwe Ludtke i Kai Schafers.
Druga edycja regat Ustka Charlotta Sailing Days, rozgrywana w dniach 5-9 sierpnia ściągnęła do Ustki trzy razy więcej miłośników żeglarstwa z całej Europy niż pierwsza. Tegoroczna impreza została podzielona na dwie części. Rozpoczęła się od rywalizacji klas juniorskich: 420, Laser, Optimist, Europa, Open Skiff i zakończyła Mistrzostwami Polski dla klas: 505, Latający Holender i Hobie Cat 14 oraz 16. W każdej z klas żeglarze zza granicy stanęli na podium, a w klasyfikacji Latający Holender Open zajęli pierwszych osiem miejsc.
Każdy dzień regat był inny pod względem warunków atmosferycznych. Jednego dnia flauta spowodowała odwołanie wyścigów, innego trzy kotwice nie były w stanie utrzymać statku komisji na bałtyckich falach osiągających ponad metr wysokości. Natomiast w sobotę 8 sierpnia warunki były idealne – wiatr zachodni około 10 węzłów, czyste niebo, dzięki temu odbyły się wszystkie cztery zaplanowane na ten dzień wyścigi. W sumie zostało rozegranych dziesięć biegów. Na zakończenie udało się też zorganizować „fun race”, w trakcie którego nie obowiązywał przepis 42. Zadaniem katamaranów Hobie Cat 14 i 16 było wystartowanie z plaży, okrążenie dobrze widocznej z brzegu boi i powrót na plażę. Ukończenie tego zadania było nie lada wyzwaniem, biorąc pod uwagę wiatr wiejący z siłą zaledwie 2 węzłów. Niektórzy uczestnicy zrzucili żagle i postawili na pagajowanie. Ta formuła okazała się niezwykle widowiskowa dla kibiców na plaży.
– W zeszłym roku naszym ambitnym celem było zorganizowanie drugiej edycji regat w Ustce w 2020 roku, a następnie stworzenie cyklicznej imprezy żeglarskiej pod nazwą Ustka Charlotta Sailing Days -podsumowuje Przemysław Zagórski, jeden z organizatorów Ustka Charlotta Sailing Days. – Obawialiśmy się, że lockdown pokrzyżuje nasze zamiary. Finalnie się udało, mimo wielu obostrzeń, które trzeba było wprowadzić. Dziesięć wyścigów, ponad 140 załóg i wielu kibiców na usteckiej plaży, obserwujących regaty. Zawody przebiegły zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Juniorzy, mimo, że w większości po raz pierwszy ścigali się w Ustce na morzu, dali popis regatowych umiejętności. Druga edycja okazała się sukcesem. Nie spoczywamy jednak na laurach i już planujemy kolejną. Chcemy, aby regaty sportowe w Ustce weszły na stałe do kalendarza żeglarskiego.
Trasa regat była ustawiana przez komisję sędziowską blisko plaży, a na promenadzie został ustawiony ogromny telebim, na którym wyświetlano transmisję z wody na żywo. Dzięki temu wczasowicze odpoczywający na plaży i spacerujący po centrum mogli obserwować wyścigi. Nie zabrakło także profesjonalnego komentatora w miasteczku regatowym oraz specjalnego jachtu „Gryfita”, który wpływał do strefy regat i umożliwiał oglądanie rywalizujących jachtów z bliska. Dzięki temu osoby niezwiązane na co dzień z żeglarstwem mogły poznać zasady i emocje towarzyszące temu sportowemu wydarzeniu. Pierwszy tydzień sierpnia upłynął pod znakiem wielkiej promocji żeglarstwa w Ustce.
Organizatorami Ustka Charlotta Sailing Days był Klub Żeglarski Pro Sport. Głównym partnerem Dolina Charlotty Resort & SPA. Współorganizacją zajęło się Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 i firma Wind Adrenaline. Miasto Ustka współfinansowało imprezę i aktywnie ją wspierało.
Wyniki:
Klasa 505 – Mistrzostwa Polski
1. Jakub Pawluk i Marcin Józefowski / Legia Warszawa i Spójnia Warszawa
2. Mateusz Jura i Bartosz Chroł / AZS SGH Warszawa
3. Karol Milewski i Bartosz Milewski / Yacht Klub Stal Gdynia
Klasa 505 – Mistrzostwa Polski Open
1. Jakub Pawluk i Marcin Józefowski / Legia Warszawa i Spójnia Warszawa
2. Alexander Holzapfel i Thorsten Posch
3. Norbert Dasenbrook i Sven Meier
Latający Holender – Mistrzostwa Polski
1. Maciej Rokosz i Piotr Tyszkiewicz
2. Paweł Żebrowski i Maciej Żebrowski
3. Jacek Tyszkiewicz i Adam Szyszkowski
Latający Holender – Mistrzostwa Polski Open
1. Kay-Uwe Ludtke i Kai Schafers
2. Kilian Konig i Johannes Brack
3. Shmuel Markhoff i Lars Stockmann
Hobie Cat 14 – Mistrzostwa Polski
1. Bartosz Sajdak
2. Paweł Janusz
3. Paweł Kacprzak
Hobie Cat 14 – Mistrzostwa Polski Open
1. Bartosz Sajdak
2. Paweł Janusz
3. Krzysztof Baryła
Hobie Cat 16 – Mistrzostwa Polski
1. Tomasz Mostowski I Marta Mostowska
2, Aleksander Daniszewski i Borys Podumis
3. Pola Szadziul i Alex Wysocki
Hobie Cat 16 – Mistrzostwa Polski Open
1. Jens Goritz i Anke Delius
2. Detlef Mohr i Karen Wichardt
3. Tomasz Mostowski I Marta Mostowska
Open Skiff
1. Jan Muszyński
2. Krzysztof Króllik
3. Antoni Brzozowski
Optimist
1. Hubert Matz
2. Józef Krasowski
3. Hanna Kozłowska
Klasa 420
1. Nina Janowicz i Stanisław Janowicz
2. Wojciech Jankowski i Michał Jankowski
3. Filip Sikorski i Alicja Pistak
Europa
1. Damian Sieczkowski
2. Agnieszka Kiełczewska
3. Bartosz Miziewicz
Laser 4.7
1. Oskar Ponto / YKP Gdynia
2. Rafał Balicki / CHKŻ Chojnice
3. Maksymilian Kabat / CHKŻ Chojnice
Laser Radial
1. Klara Sobczak / CHKŻ Chojnice
2. Maciej Panaś / CHKŻ Chojnice
3. Maciej Iliński / YKP Gdynia
Laser Standard
1. Michał Maciaszczyk / Centrum Żeglarskie Szczecin
2. Jędrzej Bering / Centrum Żeglarskie Szczecin
3. Wojciech Antoniak / Centrum Żeglarskie Szczecin
PODZIEL SIĘ OPINIĄ