< Powrót
18
września 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Marek Winiarczyk
Mistrzostwa Polski Seniorów 60

V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ rozstrzygnięte

W dniach 14-16 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano kolejne Mistrzostwa Polski Seniorów 60+. Średni wiek zawodników wyniósł około 70 lat.

Wystartowały 23 załogi z różnych rejonów Polski, m.in. ze Śląska, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Warszawy, Gdańska, Słupska, Białegostoku, Olsztyna. Organizatorem regat była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a odbyły się pod patronatem Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Tradycyjnie jachtów udzieliło bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Najstarsza trzyosobowa załoga miała 254 lata (sternik 86 lat i dwaj załoganci po 84 lata). Wśród zawodników była spora grupa osób z niepełnosprawnością.

Pogoda była zmienna. W piątek 14 września, który był dniem treningowym, była dobra i wiele załóg trenowało do wieczora. W sobotę od rana wiał słaby wiatr i do obiadu rozegrano dwa wyścigi eliminacyjne. Po obiedzie zaczął padać deszcz, wiało 1 -2 B, ale do wieczora udało się przeprowadzić jeszcze trzy wyścigi. Wszystkie wygrał z dużą przewagą Jerzy Filipowicz. Miał nieco ułatwione zadanie, ponieważ w tym roku nie wystartował Czesław Perlicki (Yacht Klub Polski Gdynia), kilkukrotny zwycięzca poprzednich edycji mistrzostw, z  którym Filipowicz rywalizuje od lat w różnych regatach.

Na drugim miejscu zakończył dzień Mieczysław Korzeniowski z dorobkiem 14 punktów. Na trzecim Waldemar Dużak i Andrzej Orłow (po 18 punktów). Tuż za nimi przypłynął Jerzy Uzarowicz (19 punktów). Zapowiadała się zacięta walka o podium…

W niedzielę 16 września nastąpiła radykalna zmiana pogody. Było słonecznie, wiatr 2-3 B. Regaty rozpoczęto o godzinie 9 i do 12 odbyły się trzy wyścigi. Kolejne trzy zaś po szybkiej zmianie załóg w porcie. Tym razem znakomicie finiszował Sylwester Pietrucha i dzięki temu, podobnie jak w roku ubiegłym, został zwycięzcą. Faworyt Jerzy Filipowicz miał dwie wpadki i musiał zadowolić się drugim miejscem. Różnice między kolejnymi załogami były minimalne.

W tym  roku w mistrzostwach wzięło udział wielu żeglarzy powyżej 80 roku życia, ścigających się od 40-60 lat. Największe brawa otrzymała najstarsza załoga Jana Malickiego, która w tak doborowej stawce zajęła szóste miejsce. Członkowie tej załogi nie widzieli się od ponad 50 lat, gdyż mieszkają w różnych miejscach Polski. Sternik w Charzykowych, jeden załogant w Białymstoku, a drugi w Gdyni. Gdy dowiedzieli się o regatach dla seniorów odszukali się i postanowili razem wystartować.

Zwycięzców dekorowali Waldemar Buszan, dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka i Cezary Piórkowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

Wyniki:
1. Sylwester Pietrucha, Adam Kochanowski, Tomasz Galarda (20 pkt.)
2. Jerzy Filipowicz, Henryk Gołąbiewski, Bohdan Filipowicz (25 pkt.)
3. Ryszard Kwiatkowski, Barbara Podruczna, Andrzej Cyranowicz   (35 pkt.)
4. Waldemar Dużak, Kazimierz Kulik, Czesław Mastalerz  (36 pkt.)
5. Jerzy Uzarowicz, Andrzej Oklej, Krzysztof Pawlik  (37 pkt. )
6. Jan Malicki, Henryk Przybyła, Ryszard Gołubowski  (40 pkt.)
7. Mieczysław Korzeniowski, Jerzy Charzewski,  Jerzy Waliszewski (41 pkt.)
8. Andrzej Orłow, Elżbieta Orłow, Marek Gajda (42 pkt.)
9. Leszek Szeląg, Mirosław Piotrowski, Danuta Piotrowska (48 pkt.)
10. Marek Agaciak, Jerzy Banaszkiewicz, Zdzisław Maciejewski  (58 pkt.)

PODZIEL SIĘ OPINIĄ