< Powrót
31
lipca 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
www.vaurien.pl

Vaurieny zapełniły jezioro Lubie

W sobotę 29 lipca w Gudowie koło Drawska Pomorskiego zakończyły się Mistrzostwa Świata w klasie Vaurien. W zawodach wystartowało ponad 120 żeglarzy z całej Europy.

W regatach ścigało się sześć polskich załóg. Zgodnie z przewidywaniami najlepiej spisali się Przemysław Okuniewski i Dariusz Damps (UKS Viking Kamienica Królewska), którzy od kilku tygodni pływają na nowej łódce ze stoczni Cantiere Navale Faccenda. Żeglarze przeplatali lepsze wyścigi z nieco gorszymi, a ostatecznie zajęli czterdzieste pierwsze miejsce.

Druga z polskich załóg, Mateusz Weber i Jakub Konkel, uplasowała się na pięćdziesiątej siódmej pozycji . Następne pary – Michał Damps i Jakub Bojanowski, Adrian Wenta i Grzegorz Toruńczak (wszyscy UKS Viking Kamienica Królewska), Dariusz Dązbłaż i Bartosz Polonis oraz Michał i Jakub Gantner-Krajmeccy (wszyscy YC Jermak) – zajęli odpowiednio miejsca od sześćdziesiątego do sześćdziesiątego trzeciego.

– Jestem trochę zawiedziony wynikami  – mówi Lechosław Borkowski, wiceprezes Narodowego Związku Klasy Vaurien. – Przemek Okuniewski nie ma opływania w regatach z sześćdziesięcioma łódkami, popełniał błędy. Brałem to pod uwagę, ale liczyłem na miejsce w pierwszej dwudziestce. Pozostali polscy zawodnicy też nie mają doświadczenia w pływaniu w tak dużej grupie, a dodatkowo odstają sprzętowo od konkurentów. Ale nie odpuszczamy. W przyszłym roku mistrzostwa są w Warnemünde, może tam pójdzie nam lepiej.

Mistrzostwo świata trafiło do bezkonkurencyjnej hiszpańskiej załogi Pablo Cabello i Javier Lago. Kolejne dwa miejsca zajęli Włosi – drugie Olmo Cerri i Elisa Gesess, a trzecie Marco Faccenda i Alessio Francia.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ