< Powrót
18
listopada 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Alex Thomson Racing
Alex Thomson
„Hugo Boss” Aleksa Thomsona prowadzi po 10 dniach zmagań w Vendée Globe 2020-2021.

Vendée Globe 2020-2021: Alex Thomson na prowadzeniu

Od 10 dni ścigają się na Atlantyku uczestnicy samotnych wokółziemskich regat Vendée Globe 2020-2021. Na prowadzeniu jest „Hugo Boss” Aleksa Thomsona, który pokonał 3646 Mm.

W niedzielę 8 listopada o godzinie 13.02 trzydziestu trzech żeglarzy wystartowało z francuskiego miasta Les Sables d’Olonne w hrabstwie Wandea (fr. Vendée) w jednych z najbardziej prestiżowych regatach na świecie. O tym, że samotny, wokółziemski wyścig bez zawijania do portu jest też jednym z najtrudniejszych, niektórzy uczestnicy przekonali się szybko.

Zaledwie po kilku godzinach rejsu Francuz Fabrice Amedeo płynący na „Newrest – Art & Fenêtres” musiał zawrócić do Les Sables d’Olonne, żeby rozwiązać problem z żaglem. 11 listopada podobne kłopoty miał Armel Tripon na „L’Occitane En Provence”, a Jérémie Beyou uszkodził ster na „Charal”. Natomiast trzy dni później Japończyk Kojiro Shiraishi podarł główny żagiel na „DMG Mori”. Wszystkie cztery jachty pomimo problemów kontynuują wyścig. Mniej szczęścia miał Nicolas Troussel (Francja), który wycofał się z Vendée Globe 2020-2021 po utracie masztu na „Corum L’Épargne”.

Alex Thomson

Drugi start Jérémie’a Beyou’a po naprawie steru w „Charal”.
Fot. Olivier Blanchet/Alea

Po 10 dniach w regatach prowadzi jeden z faworytów – Alex Thomson, dla którego jest to piąty start w tej imprezie. Brytyjczyk, płynący na jachcie „Hugo Boss”, pokonał 3646 Mm i w najbliższych godzinach powinien przekroczyć równik. 71 Mm traci do niego Thomas Ruyant na „LinkedOut”, 104 Mm Charlie Dalin na „Apivia”, a 114,5 Mm najstarszy uczestnik imprezy, 61-letni Jean Le Cam na „Yes We Cam!”

Rekordy popularności bije z kolei cyfrowa rywalizacja w Virtual Regatta. W wirtualnym Vendée Globe 2020-2021 bierze udział 724 120 uczestników, w tym 1206 z naszego kraju. Prowadzi gracz luculus z Mauritiusu, a najlepszy Polak – Shelisteam – zajmuje 213 miejsce.

Strona regat

Tracking

Uczestnicy Vendée Globe 2020-2021

Fabrice Amedo (Francja) na jachcie „Newrest – Art & Fenêtres”, Romain Attanasio (Francja) na „Pure – Best Western”, Alexia Barrier (Francja) na „TSE – 4myplanet”, Yannick Bestaven (Francja) na „Maître Coq IV”, Jérémie Beyou (Francja) na „Charal”, Arnaud Boissières (Francja) na „La Mie Câline – Artisans Artipôle”, Louis Burton (Francja) na „Bureau Vallée 2”, Didac Costa (Hiszpania) na „One Planet One Ocean”, Manuel Cousin (Francja) na „Groupe Sétin”, Clarisse Creme (Francja) na „Banque Populaire X”, Charlie Dalin (Francja) na „Apivia”, Samantha Davies (Wielka Brytania) na „Initiatives-cœur”, Sébastien Destremau (Australia/Francja) na „Merci”, Benjamin Dutreux (Francja) na „Omia – Water Family”, Kevin Escoffier (Francja) na „PRB”, Clément Giraud (Francja) na „Compagnie Du Lit / Jiliti”, Pip Hare (Wielka Brytania) na „Medallia”, Boris Herrmann (Niemcy) na „Sea Explorer – Yacht Club De Monaco”, Ari Huusela (Finlandia) na „Stark”, Isabelle Joschke (Francja/Niemcy) na „MACSF”, Jean Le Cam (Francja) na „Yes We Cam!”, Stéphane Le Diraison (France) na „Time for Oceans”, Miranda Merron (Wielka Brytania) na „Campagne De France”, Giancarlo Pedote (Włochy) na „Prysmian Group”, Alan Roura (Szwajcaria) na „La Fabrique”, Thomas Ruyant (Francja) na „Linkedout”, Damien Seguin (Francja) na „Groupe Apicil”, Kojiro Shiraishi (Japonia) na „DMG Mori”, Sébastien Simon (Francja) na „Arkea – Paprec”, Maxime Sorel (Francja) na „V and B – Mayenne”, Alex Thomson (Wielka Brytania) na „Hugo Boss”, Armel Tripon (Francja) na „L’Occitane En Provence” i Nicolas Troussel (Francja) na „Corum L’Épargne”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ