< Powrót
14
stycznia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Armel Tripon / L’Occitane en Provence
Armel Tripon
Armel Tripon na jachcie „L’Occitane En Provence”.

Vendée Globe 2020-2021: Armel Tripon zamknął pętlę wokółziemską

Niespełna 4200 Mm zostało do pokonania najlepszym zawodnikom Vendée Globe 2020-2021, płynącym obecnie wzdłuż wybrzeży Brazylii. Pierwsi uczestnicy zamykają też pętlę wokółziemską.

Większość uczestników dziewiątej edycji Vendée Globe opłynęła już Przylądek Horn i jest z powrotem na Oceanie Atlantyckim. Jako pierwszy swój ślad sprzed 1,5 miesiąca przeciął wczoraj 13 stycznia Francuz Armel Tripon, zamykając tym samym pętlę wokółziemską. Co ciekawe, płynący na „L’Occitane En Provence” żeglarz jest dopiero jedenasty w stawce, tracąc do liderów ponad 700 Mm.

Zacięta rywalizacja trwa w peletonie wyścigu. Yannick Bestaven, który na „Maître Coq IV” prowadził niemal nieprzerwanie od 16 grudnia, jako pierwszy przeciął trawers Hornu i miał ponad 400 Mm przewagi nad rywalami, 8 stycznia wpadł w strefę słabszego wiatru. To wystarczyło, żeby trzy dni później stracić pierwszą lokatę na rzecz Charliego Dalina, płynącego na „Apivii”.

Armel Tripon

Charlie Dalin – nowy lider Vendée Globe 2020-2021.
Fot. Charlie Dalin / Apivia

Aktualnie licząca dziewięć jachtów grupa liderów rozciągnięta jest na długości 255 Mm i każdy z nich może przeciąć linię mety w Les Sables d’Olonne jako pierwszy. Prowadzi Charlie Dalin, na drugim miejscu (ze stratą niespełna 16 Mm) jest Louis Burton na „Bureau Vallée 2”, na trzecim (strata 44,5 Mm) Thomas Ruyant na „Linkedout”, a na czwartym (strata 55,4 Mm) Yannick Bestaven. Do mety zostało im niecałe 4200 Mm.

Tracking

Strona regat

Aktualni uczestnicy Vendée Globe 2020-2021

Romain Attanasio (Francja) na „Pure – Best Western”, Alexia Barrier (Francja) na „TSE – 4myplanet”, Yannick Bestaven (Francja) na „Maître Coq IV”, Jérémie Beyou (Francja) na „Charal”, Arnaud Boissières (Francja) na „La Mie Câline – Artisans Artipôle”, Louis Burton (Francja) na „Bureau Vallée 2”, Didac Costa (Hiszpania) na „One Planet One Ocean”, Manuel Cousin (Francja) na „Groupe Sétin”, Clarisse Creme (Francja) na „Banque Populaire X”, Charlie Dalin (Francja) na „Apivia”, Sébastien Destremau (Australia/Francja) na „Merci”, Benjamin Dutreux (Francja) na „Omia – Water Family”, Clément Giraud (Francja) na „Compagnie Du Lit / Jiliti”, Pip Hare (Wielka Brytania) na „Medallia”, Boris Herrmann (Niemcy) na „Sea Explorer – Yacht Club De Monaco”, Ari Huusela (Finlandia) na „Stark”, Jean Le Cam (Francja) na „Yes We Cam!”, Stéphane Le Diraison (France) na „Time for Oceans”, Miranda Merron (Wielka Brytania) na „Campagne De France”, Giancarlo Pedote (Włochy) na „Prysmian Group”, Alan Roura (Szwajcaria) na „La Fabrique”, Thomas Ruyant (Francja) na „Linkedout”, Damien Seguin (Francja) na „Groupe Apicil”, Kojiro Shiraishi (Japonia) na „DMG Mori”, Maxime Sorel (Francja) na „V and B – Mayenne” i Armel Tripon (Francja) na „L’Occitane En Provence”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ