< Powrót
17
grudnia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Yannick Bestaven / Maitre Coq IV
Yannick Bestaven
Widok z pokładu „Maître Coq IV”.

Vendée Globe 2020-2021: Liderzy już na Pacyfiku

Francuz Yannick Bestaven płynący na „Maître Coq IV” po 38 dniach zmagań w Vendée Globe 2020-2021 zajmuje pozycję lidera. W czwartek 17 grudnia czasu lokalnego żeglarz jako pierwszy wpłynął na Ocean Spokojny.

Już tylko 27 samotników ściga się w dziewiątej edycji Vendée Globe, rozpoczętej 8 listopada o godzinie 13.02. Sześcioro uczestników – Fabrice’a Amedeo, Samantha Davies, Sébastiena Simona, Aleksa Thomsona, Nicolasa Troussela i Kevina Escoffiera – wykluczyły z tych wokółziemskich regat awarie. Najbardziej dramatyczny przebieg miał wypadek Escoffiera, którego jacht 30 listopada przełamał się na pół i błyskawicznie zatonął. Żeglarza na pokład podjął inny uczestnik Vendée Globe, Jean Le Cam. Mniejsze awarie są zaś codziennością wyścigu. Charlie Dalin i Thomas Ruyant mieli problemy z uszkodzonymi foilami, a Yannick Bestaven z żaglem.

Po 38 dniach wyścigu liderem jest Yannick Bestaven na jachcie „Maître Coq IV”, który ma za sobą 11 905,5 Mm, czyli prawie połowę wokółziemskiej trasy. Drugie miejsce – ze stratą 101 Mm – zajmuje Thomas Ruyant na „LinkedOut”. Żeglarz ten jeszcze dwa dni temu był pierwszy, ale musiał na chwilę przerwać wyścig, ponieważ jego jacht zaczął nabierać wody na skutek awarii klapy. Trzecią lokatę zajmuje obecnie Charlie Dalin na „Apivii”, tracący do Bestavena 134 Mm.

Yannick Bestaven

Od lewej: uratowany Kevin Escoffier i Jean Le Cam na jachcie „Yes We Cam!”.
Fot. Kevin Escoffier / PRB

Czwarte miejsce zajmuje 61-letni Jean Le Cam, najstarszy uczestnik regat, którego jacht „Yes We Cam!” jest obecnie najlepszą jednostką bez foilów. Weteran Vendée Globe, biorący w tych regatach udział po raz piąty, traci do peletonu około 400 Mm. Warto dodać, że za zaangażowanie w akcję ratowniczą Kevina Escoffiera, otrzymał on rekompensatę czasową wynoszącą 16 godzin i 15 minut, która zostanie odliczona po przekroczeniu mety.

W wirtualnej edycji Vendée Globe rozgrywanych w grze Virtual Regatta na prowadzeniu są Francuzi – pierwszy jest Melen, drugi Jezyo, a trzeci AOP29. Najlepszy z Polaków – MarkTheSailor – zajmuje 376 lokatę.

Strona Vendée Globe

Tracking

Aktualni uczestnicy Vendée Globe 2020-2021

Romain Attanasio (Francja) na „Pure – Best Western”, Alexia Barrier (Francja) na „TSE – 4myplanet”, Yannick Bestaven (Francja) na „Maître Coq IV”, Jérémie Beyou (Francja) na „Charal”, Arnaud Boissières (Francja) na „La Mie Câline – Artisans Artipôle”, Louis Burton (Francja) na „Bureau Vallée 2”, Didac Costa (Hiszpania) na „One Planet One Ocean”, Manuel Cousin (Francja) na „Groupe Sétin”, Clarisse Creme (Francja) na „Banque Populaire X”, Charlie Dalin (Francja) na „Apivia”, Sébastien Destremau (Australia/Francja) na „Merci”, Benjamin Dutreux (Francja) na „Omia – Water Family”, Clément Giraud (Francja) na „Compagnie Du Lit / Jiliti”, Pip Hare (Wielka Brytania) na „Medallia”, Boris Herrmann (Niemcy) na „Sea Explorer – Yacht Club De Monaco”, Ari Huusela (Finlandia) na „Stark”, Isabelle Joschke (Francja/Niemcy) na „MACSF”, Jean Le Cam (Francja) na „Yes We Cam!”, Stéphane Le Diraison (France) na „Time for Oceans”, Miranda Merron (Wielka Brytania) na „Campagne De France”, Giancarlo Pedote (Włochy) na „Prysmian Group”, Alan Roura (Szwajcaria) na „La Fabrique”, Thomas Ruyant (Francja) na „Linkedout”, Damien Seguin (Francja) na „Groupe Apicil”, Kojiro Shiraishi (Japonia) na „DMG Mori”, Maxime Sorel (Francja) na „V and B – Mayenne” i Armel Tripon (Francja) na „L’Occitane En Provence”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ