< Powrót
28
grudnia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Boris Herrmann / Seaexplorer - YC de Monaco
Yannick Bestaven
Jacht „Yes We Cam!” Jean Le Cam widziany z pokładu „Sea Explorer - Yacht Club De Monaco” Borisa Herrmanna.

Vendée Globe 2020-2021: Yannick Bestaven blisko punktu Nemo

Do punktu Nemo, czyli miejsca na oceanie położonego najdalej od jakiegokolwiek lądu, zbliżają się najszybsi uczestnicy dziewiątej edycji Vendée Globe. Na prowadzeniu jest Francuz Yannick Bestaven płynący na jachcie „Maître Coq IV”.

Już na środkowym Pacyfiku znajduje się czołówka Vendée Globe 2020-2021. W tym momencie płynący solo non stop żeglarze rzeczywiście mogą poczuć się samotnie – od najbliższego lądu dzieli ich ponad 1300 Mm.

Od 16 grudnia, niemal nieprzerwanie, liderem od jest Yannick Bestaven. Francuz ma w regatach wiele szczęścia – jego jacht „Maître Coq IV” omijają awarie, a nieliczne problemy, np. z żaglami, udało mu się szybko naprawić. Po piętach depcze mu jednak Charlie Dalin na „Apivii”, któremu udało się 26 grudnia wyjść na chwilę na prowadzenie. Obecnie traci do lidera 111 Mm. Trzecie miejsce zajmuje zaś Thomas Ruyant na „LinkedOut” ze stratą wynoszącą 279 Mm.

Yannick Bestaven

Wigilia Bożego Narodzenia Yannicka Bestavena, lidera Vendée Globe 2020-2021.
Fot. Yannick Bestaven / Maitre Coq

Jeszcze bardziej zacięta jest walka kolejnych siedmiu zawodników. Damien Seguin na „Groupe Apicil”, Isabelle Joschke na „MACSF”, Jean Le Cam na „Yes We Cam!”, Boris Herrmann na „Sea Explorer – Yacht Club De Monaco”, Maxime Sorel na „V and B – Mayenne”, Giancarlo Pedote na „Prysmian Group” i Benjamin Dutreux na „Omia – Water Family” płyną w zwartej grupie, a poszczególne jachty dzieli od siebie zaledwie kilka-kilkanaście mil morskich.

Ostatni z żeglarzy rywalizujących w Vendée Globe 2020-2021, Sébastien Destremau płynący na „Merci”, nie opłynął jeszcze przylądka Leeuwin w Australii i traci do Yannicka Bestavena aż 5000 Mm.

Liderów Vendée Globe 2020-2021 czeka w najbliższych dniach opłynięcie przylądka Horn, od którego dzieli ich niecałe 2000 Mm. Jeżeli utrzymają obecną prędkość, powinni pokonać Przylądek Nieprzejednany w najbliższy weekend.

Tracking

Strona regat

Aktualni uczestnicy Vendée Globe 2020-2021

Romain Attanasio (Francja) na „Pure – Best Western”, Alexia Barrier (Francja) na „TSE – 4myplanet”, Yannick Bestaven (Francja) na „Maître Coq IV”, Jérémie Beyou (Francja) na „Charal”, Arnaud Boissières (Francja) na „La Mie Câline – Artisans Artipôle”, Louis Burton (Francja) na „Bureau Vallée 2”, Didac Costa (Hiszpania) na „One Planet One Ocean”, Manuel Cousin (Francja) na „Groupe Sétin”, Clarisse Creme (Francja) na „Banque Populaire X”, Charlie Dalin (Francja) na „Apivia”, Sébastien Destremau (Australia/Francja) na „Merci”, Benjamin Dutreux (Francja) na „Omia – Water Family”, Clément Giraud (Francja) na „Compagnie Du Lit / Jiliti”, Pip Hare (Wielka Brytania) na „Medallia”, Boris Herrmann (Niemcy) na „Sea Explorer – Yacht Club De Monaco”, Ari Huusela (Finlandia) na „Stark”, Isabelle Joschke (Francja/Niemcy) na „MACSF”, Jean Le Cam (Francja) na „Yes We Cam!”, Stéphane Le Diraison (France) na „Time for Oceans”, Miranda Merron (Wielka Brytania) na „Campagne De France”, Giancarlo Pedote (Włochy) na „Prysmian Group”, Alan Roura (Szwajcaria) na „La Fabrique”, Thomas Ruyant (Francja) na „Linkedout”, Damien Seguin (Francja) na „Groupe Apicil”, Kojiro Shiraishi (Japonia) na „DMG Mori”, Maxime Sorel (Francja) na „V and B – Mayenne” i Armel Tripon (Francja) na „L’Occitane En Provence”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ