< Powrót
2
stycznia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Yannick Bestaven / Maitre Coq
Bestaven
Yannick Bestaven.

Vendée Globe 2020-2021: Yannick Bestaven opłynął przylądek Horn

W sobotę 2 stycznia o godzinie 14.42 czasu polskiego Yannick Bestaven na jachcie „Maître Coq IV” opłynął przylądek Horn i ponownie znalazł się na Atlantyku.

Francuski żeglarz jest liderem w dziewiątej edycji Vendée Globe niemal nieprzerwanie od 16 grudnia. Od tego czasu udało mu się pokonać cały Ocean Spokojny, nieustannie zwiększając dystans do większości rywali. 2 stycznia Yannick Bestaven płynący na jachcie „Maître Coq IV” przeciął trawers Hornu – ostatniego z trzech przylądków, które trzeba opłynąć podczas tych wokółziemskich regat. Warunki miał wymagające – 30 węzłów wiatru i wysokie fale. Lider wyścigu znalazł się tym samym z powrotem na Atlantyku i za około tydzień powinien zamknąć wokółziemską pętlę.

Już 160 Mm traci do lidera Charlie Dalin na „Apivii”, który jeszcze w Święta Bożego Narodzenia był w stanie na kilka godzin wyjść na prowadzenie. Na trzecim i czwartym miejscu są odpowiednio Thomas Ruyant na „LinkedOut” (strata 458 Mm) i Damien Seguin na „Groupe Apicil” (strata 506 Mm).

Kolejni uczestnicy, m.in. Benjamin Dutreux na „Omia – Water Family”, Jean Le Cam na „Yes We Cam!”, Isabelle Joschke na „MACSF” i Boris Herrmann na „Sea Explorer – Yacht Club De Monaco” tracą do Yannicka Bestavena 600-700 Mm – o ponad 300 Mm więcej niż jeszcze tydzień temu. Ostatni z uczestników, Sébastien Destremau płynący na „Merci”, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin powinien minąć przylądek Leeuwin.

Tracking

Strona regat

Aktualni uczestnicy Vendée Globe 2020-2021

Romain Attanasio (Francja) na „Pure – Best Western”, Alexia Barrier (Francja) na „TSE – 4myplanet”, Yannick Bestaven (Francja) na „Maître Coq IV”, Jérémie Beyou (Francja) na „Charal”, Arnaud Boissières (Francja) na „La Mie Câline – Artisans Artipôle”, Louis Burton (Francja) na „Bureau Vallée 2”, Didac Costa (Hiszpania) na „One Planet One Ocean”, Manuel Cousin (Francja) na „Groupe Sétin”, Clarisse Creme (Francja) na „Banque Populaire X”, Charlie Dalin (Francja) na „Apivia”, Sébastien Destremau (Australia/Francja) na „Merci”, Benjamin Dutreux (Francja) na „Omia – Water Family”, Clément Giraud (Francja) na „Compagnie Du Lit / Jiliti”, Pip Hare (Wielka Brytania) na „Medallia”, Boris Herrmann (Niemcy) na „Sea Explorer – Yacht Club De Monaco”, Ari Huusela (Finlandia) na „Stark”, Isabelle Joschke (Francja/Niemcy) na „MACSF”, Jean Le Cam (Francja) na „Yes We Cam!”, Stéphane Le Diraison (France) na „Time for Oceans”, Miranda Merron (Wielka Brytania) na „Campagne De France”, Giancarlo Pedote (Włochy) na „Prysmian Group”, Alan Roura (Szwajcaria) na „La Fabrique”, Thomas Ruyant (Francja) na „Linkedout”, Damien Seguin (Francja) na „Groupe Apicil”, Kojiro Shiraishi (Japonia) na „DMG Mori”, Maxime Sorel (Francja) na „V and B – Mayenne” i Armel Tripon (Francja) na „L’Occitane En Provence”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ