< Powrót
3
grudnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
mat. prasowe
Vendée Globe
Czy Alex Thomson przełamie hegemonię Francuzów?

Vendée Globe – co nas czeka w dziewiątej edycji?

Zamknięta została lista zapisów do kolejnej edycji samotnych, wokółziemskich regat Vendée Globe, które rozpoczną się 8 listopada 2020 roku. Kogo zobaczymy na starcie?

Na przełomie 2016 i 2017 roku miłośnicy żeglarstwa na całym świecie śledzili pasjonujące, wokółziemskie zmagania samotnych żeglarzy – zwłaszcza Francuza Armela Le Cléac’ha i Brytyjczyka Alexa Thomsona, którzy przez 74 dni na przemian wymieniali się pozycją lidera. Ostatecznie zawodnik z Wielkiej Brytanii przegrał różnicą 16 godzin, ale już za niespełna rok będzie miał szansę na rewanż. Wielkimi krokami zbliża się bowiem dziewiąta edycja Vendée Globe.

– Najbardziej zauważalny w przyszłej edycji jest rekord frekwencji – mówi Zbigniew „Gutek” Gutkowski, jedyny Polak, który wystartował w tych regatach. – W porcie, już po jego powiększeniu, są trzydzieści cztery miejsca, a chętnych jest trzydziestu siedmiu. Faworytami są Francuzi, ale o zwycięstwo może z nimi powalczyć Alex Thomson na „Hugo Bossie”. Dobrą łódkę ma jeszcze Japończyk Kojiro Shiraishi, ale nie ma wystarczającego doświadczenia.

Liczniejsze niż w poprzednich edycjach będą jachty z foilami – zgłoszonych zostało dziewiętnaście, czyli ponad połowa. Dużo emocji przyniesie zapewne też rywalizacja nowicjuszy, których jest dwudziestu, z bardziej doświadczonymi zawodnikami, zwłaszcza Jeanem Le Camem i Alexem Thomsonem, dla których będą to piąte Vendée Globe. W zawodach popłynie też sześć kobiet – w poprzedniej edycji nie było ani jednej.

Do regat zgłosili się: Fabrice Amedeo, Romain Attanasio, Alexia Barrier, Yannick Bestaven, Jeremie Beyou, Arnaud Boissieres, Louis Burton (wszyscy z Francji), Conrad Colman (USA/Nowa Zelandia), Didac Costa (Hiszpania), Manuel Cousin, Clarisse Cremer, Charlie Dalin (wszyscy z Francji), Samantha Davies (Wielka Brytania), Sebastien Destremau (Australia/Francja), Benjamin Dutreux, Yann Elies, Kevin Escoffier, Clement Giraud (wszyscy z Francji), Pipa Hare (Wielka Brytania), Boris Herrmann (Niemcy), Ari Huusela (Finlandia), Isabelle Joschke (Niemcy/Francja), Jean Le Cam, Stephane Le Diraison (obaj z Francji), Miranda Merron (Wielka Brytania), Erik Nigon (Francja), Giancarlo Pedote (Włochy), Alan Roura (Szwajcaria), Thomas Royant, Damien Seguin (obaj z Francji), Kojiro Shiraishi (Japonia), Sebastien Simon, Maxime Sorel (obaj z Francji), Alex Thomson (Wielka Brytania), Armel Tripon, Nicolas Troussel (obaj z Francji) i Denis Van Weynberg (Niemcy).

Póki co wszyscy zgłoszeni zawodnicy muszą przejść przez kwalifikacje, które wyłonią ostateczny skład. Będą w nich brane pod uwagę m.in. wyniki osiągnięte w poprzedniej edycji Vendée Globe oraz w innych regatach – Route de Rhum, The Transat czy New York – Vendée.

Samotny wyścig wokółziemski bez zawijania do portu rozpocznie się 8 listopada 2020 roku i godzinie 13.02 w Les Sables d’Olonne w hrabstwie Wandea (fr. Vendée – stąd nazwa imprezy).

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ