< Powrót
22
sierpnia 2020
Tekst:
PZŻ
Zdjęcie:
Robert Hajduk ShutterSail
Volvo Gdynia Sailing Days 2020

VGSD 2020: Zmiana lidera w Mistrzostwach Polski klasy 49er

W regatach Volvo Gdynia Sailing Days dziś drugi dzień rywalizacji w ramach mistrzostw Polski klas 49er, 49erFX, Nacra 17 i O’pen Skiff. Najwięcej emocji przyniosła rywalizacja w klasie 49er.

Drugi dzień mistrzostw Polski w klasie 49er przyniósł zmianę liderów. Na pierwsze miejsce, kosztem prowadzących po czwartkowych zmaganiach Mikołaja Staniula i Jakuba Sztorcha (YKP Gdynia) awansowali broniący tytułu Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań).

Pierwszego dnia rywalizacji, w czwartek  20 sierpnia, na Zatoce Gdańskiej najlepiej radziły sobie „młode wilki”, czyli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, którzy wygrali dwa wyścigi oraz wywalczyli trzecią lokatę. Drugiego dnia regat duet 20-latków nie zdołał jednak utrzymać pierwszej pozycji, a na czoło wysunęli się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Obrońcy tytułu okazali się najlepsi w trzech z pięciu startów, a ponadto byli trzeci i drudzy.

– Na początku warunki do żeglowania mieliśmy świetne, bo wiatr wiał z południa z siłą 12-13 węzłów, ale od czwartego wyścigu zaczął się obracać i było znacznie trudniej – skomentował Szymon Wierzbicki. – A przed ostatnim startem trzeba się było przenieść z trasą dalej od brzegu, bo w tym rejonie wiatr zupełnie się skończył i musieliśmy go szukać w morzu. Wtedy też zrobił się „cyrk”, bo wiało z każdej strony, a w pewnym momencie przyszła zmiana o 100 stopni i trzeba się było naprawdę nieźle orientować w tym bałaganie.

W piątek 21 sierpnia skiffistom przyszło rywalizować w pięciu wyścigach.

– To był bardzo wymagający dzień, bo nie przypominam sobie, abyśmy w jednej turze zaliczyli tyle startów – dodał Dominik Buksak. – W czwartek jeden wyścig został anulowany, akurat dla nas pechowo, bo go wygraliśmy, zatem nie wykonaliśmy założeń na dany dzień. Byliśmy jeden start do tyłu i w piątek rano komisja sędziowska zakomunikowała nam, że zamierza nadrobić zaległości i zrobi wszystko, aby puścić pięć wyścigów. I ten plan udało się zrealizować. A w sobotę mamy trzy razy stawić się na linii startu.

Żeglarzom przyszło w piątek rywalizować w niesamowitym, wręcz śródziemnomorskim upale. Temperatura dochodziła bowiem do 35 stopni Celsjusza.

– Na początku, dzięki silniejszym podmuchom, nie było czuć, że panuje taki skwar, jednak później, kiedy wiatr zaczął się obracać i siadł, zrobiło się niesamowicie ciepło – mówił Wierzbicki. – Ale to dobrze, bo pływanie w słońcu zawsze sprawia dużą frajdę.

Rywalizacja o medale w tej klasie zapowiada się niezwykle emocjonująco i powinna toczyć się do ostatniego wyścigu. Liderzy nie zamierzają oddać prowadzenia, apetyty na pierwszy mistrzowski tytuł mają Staniul i Sztorch, a ostatniego słowa z pewnością nie powiedzieli dwukrotni olimpijczycy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS), którzy wygrali dwa ostatnie piątkowe wyścigi i do znacznie młodszych kolegów tracą tylko punkt. A Przybytek ma w dorobku 10 tytułów – siedem wywalczył z obecnym załogantem.

Wśród kobiet w klasie 49erFX nadal prowadzą Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS), które jednak w jednym z czterech piątkowych startów musiały uznać wyższość Gabrieli Czapskiej i Hanny Rajchert. Reprezentantki Spójni Warszawa są drugie, a trzecią lokatę zajmują Karolina Żurek i Wiktoria Ossowska (YKP Gdynia).

W trzeciej olimpijskiej klasie, czyli katamaranach Nacra 17 ścigają się dwie mieszane załogi – prowadzą broniący tytułu Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot), a za nimi plasują się Mikołaj Chłopek (77 Racing Club Gdańsk) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice).

W piątek ostatni na wodę zeszli żeglarze w klasie O’pen Skiff. W czwartek świetnie sobie radził Max Berliński, który wygrał komplet trzech wyścigów, jednak drugiego dnia mistrzostw 14-letni reprezentant MKŻ Arki Gdynia zaliczył dwa falstarty i spadł na 14. miejsce. Nowym liderem został Józef Krasowski (Spójnia Warszawa), a kolejne lokaty zajmują Dominika Godlewska (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn) i Piotr Trella (MKŻ Arka). W tej klasie ściga się 54 zawodników z siedmiu klubów. Medaliści w tych klasach wyłonieni zostaną w sobotę.

Strona VGSD

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days 2020 jest Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Gdynia (partner Strategiczny) i Volvo Cars Poland (Partner Tytularny). Partnerem Technologicznym Volvo Gdynia Sailing Days jest Orange a sponsorem imprezy firma Ghelamco Poland. Partnerami wydarzenia są: Port Gdynia, ERGO Hestia, Marina Yacht Partk, Ziaja, Kubota, ClickMeeting, Laboratoires Ceetal, Kinder Joy of Moving, NCŻ AWFiS w Gdańsku, Pomorski Związek Żeglarski, YKP Gdynia, YK Stal, MKŻ Arka, JKM Gryf. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Marszałek Województwa Pomorskiego p. Mieczysław Struk. Patronami medialnymi imprezy są TVP Sport, Radio Gdańsk, trójmiasto.pl, nowezagle.pl, Żeglarki.info.Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ