< Powrót
11
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
VGSD - Przybytek i Kołodziński

VGSD: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński liderami mistrzostw Europy

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali na pierwszą pozycję w żeglarskich mistrzostwach Europy w klasie 49er, które odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days (VGSD). Z kolei na szóstej pozycji znajdują się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

Wtorek, 10 lipca był trzecim, a zarazem ostatnim dniem fazy kwalifikacyjnej żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17. Regaty mają charakter otwarty, więc mogą w nich brać udział także zawodnicy spoza Europy. Tym razem z powodu problemów z wiatrem nie wszystkie zaplanowane wyścigi mogły się odbyć.

Wysoką dyspozycję nadal utrzymują nasze dwie najlepsze załogi w klasie 49er. Lepiej poradzili sobie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy w pierwszym wyścigu zajęli miejsce drugie, w następnym czwarte, a w ostatnim siódme i dzięki temu przesunęli się z pozycji drugiej na pierwszą w całych zawodach. Punkt za nimi, na drugiej lokacie znajdują się Hiszpanie Diego Botin i Iago Marra (miejsca 1, 1 i 22). Z kolei Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zaczęli dzień miejscem piątym, a później mijali linię mety jako jedenasta oraz dziewiąta ekipa. To pozwoliło im pozostać na szóstej pozycji w gronie 92 załóg z 33 państw, ale w klasyfikacji europejskiej zanotowali spadek z lokaty czwartej na piątą. Obie polskie ekipy bez problemu zakwalifikowały się do złotej grupy fazy finałowej.

– To był dla nas najtrudniejszy dzień z dotychczasowych, ponieważ wiatr był nieprzewidywalny, a do tego pojawiła się martwa fala od strony morza – podsumował fazę kwalifikacyjną Łukasz Przybytek. – To były ciężkie do żeglowania warunki. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni z wyścigów kwalifikacyjnych, ponieważ pomimo tego, że nie wygraliśmy żadnego z nich, mamy na koncie dużo miejsc drugich, trzecich oraz czwartych i jesteśmy liderami. Podczas tych dziesięciu wyścigów pokazaliśmy, że potrafimy cały czas żeglować w czołówce.

W kategorii kobiet w klasie 49erFX, z powodu problemów z wiatrem, odbył się tylko jeden wyścig. Bardzo dobrze zaprezentowały się w nim Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które zajęły drugie miejsce i w efekcie awansowały w ogólnej klasyfikacji z pozycji dziewiątej na szóstą w stawce 48 jachtów z 23 krajów. Wśród Europejek są piąte.

Szczęścia zabrakło natomiast siostrom Madeleine oraz Nadii Zielińskiej (AZS UWM Olsztyn), które zostały złapane na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze i zanotowały minimalny spadek z lokaty czternastej na piętnastą, ale i tak znajdą się w złotej grupie w fazie finałowej. Prowadzenie utrzymały Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen, które tego dnia były siódme.

– Po zakończeniu pierwszego wyścigu warunki wiatrowe były bardzo niestabilne i z tego powodu odwołano dwa pozostałe – mówi Aleksandra Melzacka. – Jesteśmy bardzo zadowolone, ale i tak popełniłyśmy w ciągu tych trzech dni sporo błędów. Jesteśmy młodą załogą, która uczy się jeszcze bardzo wielu rzeczy. Z każdego wyścigu wyciągamy dużo wniosków i cieszymy się, kiedy przypływamy na wysokich miejscach. Staramy się pływać jak najlepiej, a jaki będzie końcowy wynik okaże się po ostatnim wyścigu.

Dla katamaranów klasy Nacra 17 również przeprowadzono tylko jeden wyścig. Czternaste miejsce zajęli w nim Tymoteusz Bendyk oraz Anna Świtajska i przesunęli się w górę ogólnej klasyfikacji z pozycji trzydziestej ósmej na trzydziestą szóstą. Z kolei dwudzieste piąte miejsce we wtorkowym starcie zajęli Jakub Surowiec oraz Katarzyna Goralska i lokatę trzydziestą siódmą zamienili na trzydziestą dziewiątą. Obie ekipy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Po wygranym wyścigu na prowadzeniu wśród 53 duetów z 22 państw umocnili się Nowozelandczycy Gemma Jones i Jason Saunders.

Pierwsze wyścigi fazy finałowej zaplanowane są na środę, 11 lipca na godzinę 11. Mistrzostwa Europy w Gdyni potrwają do piątku, 13 lipca.

Od dwóch dni trwa rejestracja zawodników na mistrzostwa świata klasy Laser 4,7, które odbędą się w dniach 12-17 lipca.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Organizację wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ