< Powrót
10
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
VGSD - Volvo Gdynia Sailing Days

VGSD: Polacy w czołówce po dwóch dniach mistrzostw Europy w klasie 49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują drugie miejsce w klasyfikacji generalnej żeglarskich mistrzostw Europy w klasie 49er, które odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days (VGSD). Poza tym Polacy są liderami wśród krajów europejskich. Z kolei na szóstej pozycji znajdują się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

W poniedziałek, 9 lipca warunki pogodowe pozwoliły na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów mistrzostw Europy w olimpijskich klasach 49er, 49er FX oraz Nacra 17. Regaty mają charakter otwarty, mogą w nich brać udział także zawodnicy spoza Europy.

Świetnie poradziły sobie tym razem dwie najlepsze polskie ekipy w klasie 49er.  Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) rozpoczęli dzień miejscem piąty, w dwóch następnych wyścigach byli drudzy, a w ostatnim trzeci, dzięki czemu awansowali w klasyfikacji generalnej z pozycji trzeciej na drugą. Poza tym objęli prowadzenie wśród krajów europejskich.

Popis swoich umiejętności dali także Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy zajęli miejsca pierwsze, trzecie, pierwsze oraz piąte i przesunęli się z lokaty dwudziestej aż na szóstą. W klasyfikacji państw ze Starego Kontynentu plasują się na czwartej pozycji. Na prowadzeniu znajdują się Argentyńczycy Yago Lange i Klaus Lange (miejsca 1, 3, 3 i 18). Tutaj ścigają się 92 załogi z 33 krajów.

– Niedziela zdecydowanie była dniem, kiedy nie wszystko wychodziło nam tak jakbyśmy chcieli – podsumował dwa dni zmagań Dominik Buksak. – Nie potrafiliśmy dobrze wyczuć zmian kierunku wiatru. Te dwa dwunaste miejsca były dla nas małym rozczarowaniem, ale walczyliśmy do końca i uważam, że były to całkiem niezłe wyniki. W ponidziałek poszło nam bardzo dobrze, więc jesteśmy zadowoleni, ponieważ pozwoli nam to znaleźć się wysoko w klasyfikacji generalnej.

W kategorii kobiet w klasie 49er FX nadal dobrze spisują się dwie nasze załogi. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) osiągały metę na miejscach trzecim, czwartym i szóstym, co pozwoliło im awansować w klasyfikacji generalnej z pozycji szesnastej na dziewiątą.

Nieznacznie gorzej pływały tym razem siostry Madeleine oraz Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) i po miejscach dziewiątym, siódmym oraz czternastym zanotowały spadek z lokaty piątej na czternastą. Tracą one zaledwie dziewięć punktów do piątej pozycji… Widać, że rywalizacja jest zacięta. Nowymi liderkami zostały Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen, które wygrały dwa poniedziałkowe wyścigi, a w trzecim były drugie. W tej flocie ściga się 48 jednostek z 23 państw.

– Poszło nam trochę słabiej niż wczoraj, ale i tak udało nam się dwa poniedziałkowe wyścigi ukończyć w pierwszej dziesiątce – mówi Madeleine Zielińska. – Jedynie w trzecim zajęłyśmy dalsze miejsce. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowolone z pierwszych dwóch dni rywalizacji. W ostatnich miesiącach intensywnie trenowałyśmy z nowym trenerem Tomaszem Stańczykiem oraz Aleksandrą Melzacką i Kingą Łobodą, co jak widać przyniosło dobre efekty. To pokazuje, że tworzymy dobry zespół. Nieustannie podnosimy swój poziom, a trener dba o to, żeby wszystko szło w dobrą stronę.

Na katamaranach klasy Nacra 17 nasze załogi przesunęły się w dół ogólnej klasyfikacji. Pozycję trzydziestą na trzydziestą siódmą zamienili Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (miejsca 14, 15 i 20), a z dwudziestej szóstej na trzydziestą ósmą spadli Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 19, 22 i 18). Obie ekipy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Prowadzenie wśród 53 duetów z 22 krajów objęła załoga z Nowej Zelandii, Gemma Jones i Jason Saunders (1, 2 i 2).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na wtorek, 9 lipca na około godzinę 11. Mistrzostwa Europy w Gdyni potrwają do piątku 13 lipca.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Organizację wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ