< Powrót
17
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
VGSD

VGSD: Zmiana lidera w Mistrzostwach Świata Juniorów w klasie 4,7

Po dziewięciu wyścigach Wonn Kye Lee stracił pozycję lidera w Mistrzostwach Świata Juniorów w klasie Laser 4,7, które rozgrywane są w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days (VGSD). Żeglarz z Singapuru spadł na siódmą lokatę, a na pierwsze miejsce, z trzeciego, awansował Australijczyk Michael Compton. Wśród dziewcząt nadal prowadzi Włoszka Chiara Benini Floriani. Medalistów tej konkurencji poznamy 17 lipca.

Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 4,7 zakończą we wtorek, 17 lipca 19. edycję regat Volvo Gdynia Sailing Days. W poniedziałek wśród chłopców doszło w czołówce do małego trzęsienia ziemi. Prowadzenie stracił Wonn Kye Lee, który spadł na siódme miejsce, a drugi w klasyfikacji generalnej Turek Doruk Demircan plasuje się na czwartej pozycji. Nowym liderem został trzeci po niedzielnych zmaganiach Australijczyk Michael Compton, który wyprzedza Peruwiańczyka Stefano Viale oraz Daniela Hunga z Singapuru. Compton ma szansę zostać podwójnym mistrzem świata, bo ściga się także w kategorii do 16 lat.

Wśród dziewcząt status quo. Pierwszą trójkę nadal tworzą Włoszki Chiara Benini Floriani i Giorgia Cingolani oraz reprezentantka Singapuru Simone Chen. Realną szansę na złoty medal mają jednak tylko reprezentantki Italii.

Na 19 pozycji w stawce 155 zawodniczek sklasyfikowana jest Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia), a na 36 Marcelina Korszon (UKS Fir Warszawa), która w kwietniu została na Balatonie mistrzynią Europy juniorów do lat 17 w klasie Laser Radial. Wśród chłopców rywalizuje 265 żeglarzy – 39 jest Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), a 57 Adam Sokołowski (Nauticus YC Olsztyn). Ten pierwszy w kategorii do 16 lat zajmuje dziewiąte miejsce.

– Startu reprezentantów Polski nie oceniam przez pryzmat wyników – mówi prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Ta klasa to jest szkoła podstawowa, gdzie nasi zawodnicy uczą się rywalizacji i walki z innymi żeglarzami. Wyniki nie są najważniejsze, bo to z jednej strony lekcja pokory, a z drugiej nabywania umiejętności. Jestem przekonany, że doświadczenia zdobyte w tych regatach zaprocentuje w kolejnych zawodach.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Organizację wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ