< Powrót
3
czerwca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
parada
W V Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej wzięło udział ponad sto jednostek.

VI Żeglarska Parada Świętojańska uświetni Święto Morza w Gdyni

W sobotę 25 czerwca odbędzie się VI Żeglarska Parada Świętojańska. W tym roku radosna i kolorowa kawalkada jachtów i żaglowców przepłynie z Gdańska do Gdyni. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Żeglarskie Parady Świętojańskie organizowane są przez Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku. Pierwsze trzy edycje imprezy odbywały się późnym wieczorem, po zapadnięciu zmierzchu, a załogi jachtów podświetlały swoje jednostki i odpalały race, kiedy przepływały wzdłuż gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego i Plaży Śródmieście. Od 2020 roku parada odbywa się za dnia. W ubiegłym roku wzięła w niej udział rekordowa liczba ponad stu jednostek, w tym m.in. żaglowce „Pogoria” i „Dar Młodzieży”.

Szósta odsłona Żeglarskiej Parady Świętojańskiej odbędzie się w sobotę 25 czerwca. Tym razem – odwrotnie niż w ubiegłym roku – armada jachtów i żaglowców przepłynie z Gdańska do Gdyni. Jej komandorem będzie kapitan Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica. Podobnie jak w latach ubiegłych każdy jacht otrzyma flagę Żeglarskiej Parady Świętojańskiej.

– Parada uformuje się pomiędzy ujściem Motławy a molem w Brzeźnie, skąd o godzinie 14 ruszy w kierunku Gdyni – informuje Jerzy Jałoszewski, główny koordynator parady. – Postaramy się tak ustawić trasę, żeby jachty płynęły blisko mól w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie. Około godziny 16 na redzie gdyńskiego portu odbędzie się wyjątkowy koncert. Dla uczestników parady z pokładu „Kapitana Borchardta” zaśpiewa Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.

Następnie jachty wpłyną do basenu Prezydenta w Gdyni, gdzie parada zostanie rozwiązana. Bezpośrednio po jej zakończeniu, około godziny 17-18, na końcu Pirsu nr 1 w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy, odbędzie się koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny i zaproszonych muzyków. Będzie dostępny dla wszystkich. Ponadto specjalną ofertę dla uczestników Żeglarskiej Parady Świętojańskiej przygotuje żeglarska strefa chillout.

Zapisy na VI Żeglarską Paradę Świętojańską rozpoczną się w poniedziałek 6 czerwca na stronie wydarzenia. Udział w nim jest bezpłatny.

Organizatorem VI Żeglarskiej Parady Świętojańskiej jest Pomorski Związek Żeglarski, Marina Yacht Park, Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica i Gdański Ośrodek Sportu, a patronem medialnym portal Żeglarski.info. Głównymi partnerami wydarzenia są Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Parada odbywa się w ramach Święta Morza w Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ