< Powrót
6
lipca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe

VII Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków – relacja

Mariny w Tolkmicku i we Fromborku, w dniach 30 czerwca-3 lipca, gościły żeglarzy startujących w Międzynarodowych Regatach o Puchar Trzech Marszałków. Żeglarze rywalizowali na wodach polskiej części Zalewu Wiślanego, przy zmiennych warunkach pogodowych. 

Oficjalne otwarcie odbyło się w Tolkmicku. Wzięli w nim udział m.in. Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Aleksander Rolbinow – wicegubernator Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, Ryszard Świlski – członek zarządu województwa pomorskiego oraz Andrzej Lemanowicz – burmistrz Tolkmicka. Partnerem regat był Pomorski Związek Żeglarski reprezentowany przez Leopolda Naskręta. 

W ramach Pucharu Trzech Marszałków organizatorzy utworzyli trzy grupy startowe. Dla pierwszych trzech miejsc w każdej grupie ufundowano okolicznościowe puchary oraz cenne nagrody rzeczowe. Wśród pozostałych uczestników rozlosowano atrakcyjne nagrody. Równolegle imprezie towarzyszyły wyścigi w grupie młodzieżowej w klasie Optimist i Laser 4.7, w której udział wzięło ponad 60 dzieci.

W sumie w zawodach ścigało się 31 jachtów z Rosji i Polski.  Wyniki zaliczane były do eliminacji Pucharu Bałtyku Południowego. Nowa formuła regat, oprawa artystyczna, fakt, że na scenie prezentowały się najlepsze krajowe zespoły szantowe, spotkała się z życzliwym odbiorem żeglarzy.  Zgodnie komentowali, że za mało tej rangi imprez jest organizowanych na tym wciąż za mało znanym akwenie. 

Zaznaczmy, że w grupie I żeglarze rywalizowali o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego,  w której zwycięzcą została załoga polska płynąca na jachcie „Quick Livener”  (sternik: Jacek Zieliński). Drugie miejsce przypadło rosyjskiej jednostce „Leeloo”,  dowodzonej przez sternika  Sergeya Amelicheva, a trzecie ekipie jachtu „Afrodyta” z kapitanem Igorem Bagrowem.

W grupie II nagradzanej przez marszałka województwa pomorskiego pierwsze przypadło rosyjskiej jednostce „Mokhito” prowadzonej przez  Andreya Nichiporenko, drugie – jachtowi rosyjskiemu „Wega” dowodzonej przez Sergeya Zhadobko, a trzecie załodze jachtu „Wera” ze sternikiem Michailem Mulerisem.

W grupie III żeglarze walczyli o Puchar Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Całe podium zajęły polskie załogi, płynące na jachtach: „Apollo Sails – 2 Easy” (sternik Tomasz Makowski), „Ekler”  (sternik Piotr Kropidłowski) i „Entuzjasta” (sternik Robert Wojtusiak).

Wyniki:
Grupa 1   Grupa 2   Grupa 3
Optimist i Laser 4,7

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ