Maciej Frąckiewicz
Hanna Kajeta
Żeglarski Puchar Kaszub

VII Żeglarski Puchar Kaszub: Ostatnie regaty sezonu zakończone

Podczas ostatnich tegorocznych regat zaliczanych do VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub – drugiej części XV Mistrzostw Kartuz – zwyciężył jacht „Przyjaciel” – w kategorii Open, a w kategorii U24 Hubert Kurjańczyk i Maksymilian Pelowski. Impreza odbyła się w dniach 9-10 października w Brodnicy Górnej.

Organizatorami regat byli klub UKŻ Lamelka Kartuzy oraz Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach. Bazą zawodów zaś Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra”.

Na wodach jeziora Brudno Wielkie pierwsze miejsce w klasyfikacji Open zajęła załoga jachtu „Przyjaciel”, w której skład weszli Andrzej Leman, Jarosław Szmyt, Marcin Kosala, Marek Fudalński i Grzegorz Musielak. Za nimi uplasowali się startujący na Omegach Bartłomiej Szlija, Piotr Ulaczyk i Agnieszka Kąkol oraz Jan Romanczuk, Franciszek Czerwionka, Bogdan Synowiec.

Z kolei w kategorii U24 drugiej części XV Mistrzostw Kartuz najlepsi okazali się Hubert Kurjańczyk i Maksymilian Pelowski, przed Wojciechem Wysockim i Inez Sapiehą oraz Michałem Dampsem i Jakubem Bojanowskim.

Była to ostatnia impreza zaliczana do tegorocznej edycji cyklu Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Na 27 listopada zaplanowana jest Mała Gala Żeglarska, na której zostanie podsumowana VII edycja ŻPK.

W tym samym czasie odbyły się tam także Old Boys Regatta w klasie Optimist – IV regaty o Puchar Starosty Powiatu Kartuskiego, w których ścigało się ponad 40 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych – od 15 do 30 lat oraz od 31 do 90. Najstarszy uczestnik – wykonawca szant Andrzej Apollo – ma 83 lata.

Najlepszy wśród młodszych okazał się Paweł Kaleta, który wygrał także łączną klasyfikację. Drugie miejsce zajął Michał Damps, plasując się w ogólnym zestawieniu na czwartej pozycji.

Z kolei wśród nieco starszych zawodników zwyciężyła Monika Bronicka, zajmując także drugie miejsce w łącznej klasyfikacji. Na podium kategorii powyżej 30 lat stanęli również Grzegorz Musielak (3. miejsce ogólnie) oraz ex aequo Tadeusz Marszałkowski i Marek Jankowski. Siódmą lokatę w ogólnej klasyfikacji zajął natomiast wspomniany Andrzej Apollo.