Maciej Frąckiewicz
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
Gdynia Sailing Days

Volvo Gdynia Sailing Days – awans naszych juniorów

Po drugim dniu mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, na czele cały czas znajduje się Australijka. Prowadzącą po dwóch wyścigach Marę Stransky zmieniła jednak w środę, 4 lipca Zoe Thomson. Polki nieznacznie obniżyły swoje notowania, awans zanotowali natomiast nasi juniorzy.

We wtorek, 3 lipca Mara Stransky wygrała oba wyścigi, ale kolejnego dnia była dopiero 42. i 19., przez co w klasyfikacji generalnej spadła na szóste miejsce. Nową liderką została jej rodaczka Zoe Thomson, która uplasowała się na drugiej i pierwszej pozycji, a kolejne lokaty w stawce 73 zawodniczek z 30 państw zajmują Dunka Anna Munch i Włoszka Carolina Albano. Biało-czerwone zanotowały spadek. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnce) dotarła na metę na 21. oraz 41. pozycji i ogólnie jest trzynasta, natomiast Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik) zajęła 17. oraz 54. miejsce i jest dwudziesta pierwsza. Polki zajmowały po wtorkowych zmaganiach odpowiednio szóstą i osiemnastą lokatę.

– Czasami jeden błąd wymusza kolejne i tak też było w moim przypadku w drugim starcie – mówi Katarzyna Harc. – Takie wyścigi się jednak zdarzają, dlatego trzeba szukać pozytywów w złych rzeczach i wyłapywać błędy, żeby ich później nie popełnić. Ich limit w tych mistrzostwach już wyczerpałam, bo ten wyścig poszedł na odrzutkę, która jest tylko jedna. Mam nadzieję, że zaliczyłam jednorazową wpadkę i w kolejnych dniach będą pływała równo.

Uczestnicy mistrzostw długo musieli czekać na sprzyjające warunki. Żeglarze zeszli na wodę dopiero o 14.30, ale w tych realiach dobrze odnaleźli się nasi juniorzy. Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) awansował z ósmej na czwartą pozycję, a Wojciech Klimaszewski (MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin) z osiemnastej na trzynastą. Drugiego dnia mistrzostw Rodziewicz był czternasty oraz czwarty, natomiast jeden z najmłodszych uczestników regat, liczący 17 lat Klimaszewski zanotował falstart przy czarnej fladze (ten wyścig poszedł na odrzutkę), a następnie wywalczył trzecie miejsce.

Prowadzenie stracił Turek Berkay Abay, który spadł na szóstą lokatę. Nowym liderem został Niemiec Philipp Loewe, drugi jest Węgier Jonatan Vadnai, a trzeci kolejny reprezentant Niemiec Max Wilken. Wśród juniorów rywalizuje 138 zawodników z 40 krajów. Medalistów poznamy w niedzielę, w planie jest rozegranie dwunastu wyścigów.

Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.