< Powrót
6
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
Volvo Gdynia Sailing Days - Jakub Rodziewicz
Jakub Rodziewicz.

Volvo Gdynia Sailing Days – awans Rodziewicza na drugie miejsce

Po sześciu wyścigach mistrzostw świata juniorów do lat 21 w klasie Laser Standard, które odbywają się w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) awansował z czwartej na drugą pozycję. W sumie w złotej flocie znalazło się trzech Polaków.

W czwartek, 5 lipca Rodziewicz zajął piąte oraz trzecie miejsce i awansował na drugą lokatę w klasyfikacji generalnej.

– Warunki były niesamowicie zmienne, dlatego też na starcie znowu nie chciałem podejmować ryzyka – mówi Rodziewicz. – Nie rozpocząłem wyścigów w rewelacyjnym stylu, ale załapałem się dobrze na pierwsze zmiany, wyszedłem na czysty wiatr i na górnej boi znalazłem się w pierwszej piątce, a to wystarczyło, żeby na wysokiej pozycji dopłynąć do mety. Czołówka cały czas się tasuje, a mnie najbardziej cieszy to, że pływam równo i nie zaliczyłem poważniejszej wpadki.

Gorzej wypadł drugi z najwyżej sklasyfikowanych Polaków, Wojciech Klimaszewski. Po czterech startach 17-letni reprezentant MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin był trzynasty, ale trzeciego dnia regat zajął odpowiednio 32 oraz 23 miejsce i spadł na 26 lokatę.

Wojciech Klimaszewski. Fot. Robert Hajduk

– Kiedy w środę wpływałem do portu coś mi nagle strzeliło i przeskoczyło w lewej nodze. Kolejnego dnia ból nie ustąpił, ale zacisnąłem zęby i zszedłem na wodę – wyjaśnia Klimaszewski. – Pływałem jednak na jednej nodze i dlatego moje wyniki były poniżej oczekiwań.

Pozycję lidera utrzymał Niemiec Philipp Loewe, a trzeci w gronie 138 żeglarzy z 40 państw jest Irlandczyk Liam Glynn. W czwartek dobrze spisał się Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa), który awansował z 57 na 39 miejsce. W sumie w liczącej 69 zawodników złotej flocie znalazło się trzech Polaków.

Progres zanotowała również Magdalena Kwaśna – po środowych startach zawodniczka ChKŻ Chojnice była 13, ale trzeciego dnia regat uplasowała się na ósmej oraz dziewiątej pozycji i w klasyfikacji generalnej zajmuje dziesiątą lokatę. Na 40 miejsce z 21 spadła Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik).

Magdalena Kwaśna. Fot. Robert Hajduk

W stawce 73 zawodniczek z 30 państw Anna Munch poradziła sobie z koalicją Australijek i awansowała na pierwszą pozycję. Za Dunką plasują się jednak trzy żeglarki z Antypodów, Zoe Thomson, Elyse Ainsworth i Mara Stransky. Medalistów mistrzostw świata poznamy w niedzielę.

W piątek, 6 lipca na Volvo Gdynia Sailing Days zawodnicy w klasie Finn rozpoczną rywalizację w Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ