< Powrót
7
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
Volvo Gdynia Sailing Days

Volvo Gdynia Sailing Days – Magdalena Kwaśna triumfuje w ósmym wyścigu

Magdalena Kwaśna okazała się w piątek, 6 lipca najlepsza w ósmym wyścigu mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days.

W pokonanych polu zawodniczka ChKŻ Chojnice zostawiła 72 rywalki z 30 krajów. Miejsce na podium w klasie Laser Standard utrzymał Jakub Rodziewicz – reprezentant SEJK Pogoń Szczecin spadł jednak z drugiej na trzecią pozycję.

W pierwszym piątkowym starcie Kwaśna była 25, ale w drugim wyścigu spisała się znakomicie i pierwsza dopłynęła na metę. Dzięki temu przesunęła się z lokaty dziesiątej na dziewiątą. Nierówno pływała także Katarzyna Harc – zawodniczka TS Kuźnia Rybnik najpierw była 57, a następnie zajęła 23 miejsce i w klasyfikacji generalnej plasuje się na 44 pozycji.

Spore przetasowania nastąpiły w czołówce. Prowadząca po sześciu wyścigach Dunka Anna Munch jest trzecia, a zajmująca trzecie miejsce Australijka Mara Stransky spadła aż na 12 lokatę. Nową liderką została druga po trzech dniach zmagań, rodaczka tej ostatniej Zoe Thomson, a nową wiceliderką Włoszka Carolina Albano.

Obiecująco rozpoczął piątkową rywalizację drugi wśród juniorów Jakub Rodziewicz. W pierwszym wyścigu zawodnik SEJK Pogoń Szczecin zajął czwartą pozycję, ale w kolejnym uplasował się na 43 miejscu i na drugi stopień podium wskoczył Irlandczyk Liam Glynn. Pozycję lidera utrzymał Niemiec Philipp Loewe.

Ze względu na kontuzję nogi na starcie zabrakło w piątek Wojciecha Klimaszewskiego (MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin). W gronie 138 żeglarzy z 40 państw 38 jest Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa). Medalistów mistrzostw świata poznamy w niedzielę. W planie jest dwanaście wyścigów.

– Rywalizacja jest zacięta i życzylibyśmy sobie, żeby nasi zawodnicy żeglowali bardziej regularnie, na miarę wyników w swoich najlepszych, a nie tych gorszych wyścigach – komentuje prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Takie są jednak uwarunkowania ściągania się w dużych flotach, przy wyrównanej w dodatku stawce. I każdy błąd w gronie około 70 zawodników może wiele kosztować. Za nami osiem wyścigów i nasi reprezentanci, Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz wciąż plasują się w czołówce i wciąż mają szansę na dobre lokaty. Pozostaje im walczyć, a margines błędu w ich przypadku praktycznie już nie istnieje. W czterech ostatnich wyścigach wiele się jednak może wydarzyć. Polacy mogą nawet pokusić się o wygranie tych regat, a tym bardziej o zajęcie eksponowanych lokat. I za to trzymamy kciuki.

W piątek w Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczęła się rywalizacja o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasie Finn. Po trzech wyścigach liderem jest Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), a kolejne lokaty w stawce 19 zawodników zajmują Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i Krzysztof Stromski (YC Rewa).

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ