< Powrót
9
lipca 2015
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk

Volvo Gdynia Sailing Days – Młodzież z Arki dominuje w OpenBic

Pierwszy dzień regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015 stał pod znakiem rywalizacji w Pucharze Europy w klasach OpenBic i 29er. W tej pierwszej ściga się 18 zawodników, natomiast w drugiej 14 duetów, w tym cztery z Rosji.

Otwarcie regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015 należało do przedstawicieli klasy OpenBic, w której, w ramach Pucharu Europy, rywalizuje 18 młodych zawodników. W czwartkowych wyścigach najlepiej radzili sobie reprezentanci MKŻ Arki Gdynia – po pierwszym dniu zawodów prowadzi Mateusz Budziński, który wygrał dwa starty, a raz był drugi. Drugie miejsce zajmuje Konrad Jasiewicz – zanotował jeden triumf i dwa razy uplasował się na drugiej pozycji. Trzecia była Natalia Kuczys, która za każdym razem kończyła wyścigi na trzeciej pozycji.

Zmagania w tej klasie potrwają do niedzieli. W planie jest 11 wyścigów, a początek rywalizacji każdego dnia przewidziano w samo południe.

Z kolei po czterech startach w klasie 29er na czele znajdują się zawodnicy innego gdyńskiego klubu YKP Gdynia – Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński. Ten duet nie wygrał co prawda żadnego wyścigu, ale żeglował najrówniej z całej stawki – trzy razy był drugi i raz wywalczył trzecie miejsce. Drugą lokatę zajmują Jan Marciniak i Łukasz Wilk (AQUA Włocławek), a na trzeciej pozycji sklasyfikowani zostali klubowi koledzy liderów, Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski.

W czwartek warunki wietrzne były bardzo dobre, co nie zmienia faktu, że młodzi żeglarze musieli wykazać się sporym kunsztem.

– Gdyński akwen nie należy do najłatwiejszych  – skomentował wiceprezes ds. sportowych Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Pierwszego dnia regat wiało co prawda dość mocno, jednak wiatr był od brzegu, zatem jego siła i kierunek często się zmieniały. W takich warunkach trzeba się wykazać niezłym zmysłem taktycznym i żeglarskim nosem.

W piątek w Gdyni do rywalizacji przystąpią zawodnicy w klasie Optimist – o Puchar Trenerów walczyć będzie aż 196 żeglarzy do lat 12. Zwycięzcy, po rozegraniu ośmiu wyścigów, wyłonieni zostaną w niedzielę. Z kolei w sobotę o godzinie 20 zaplanowano uroczyste otwarcie najwyższej rangi zawodów w ramach Volvo Gdynia Sailing Days 2015 – Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskiej klasie RS:X – wyścig próbny odbędzie się w niedzielę o godzinie 13.

Wyniki z pierwszego dnia regat w klasie OpenBic

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ