lipca 2015
opr. tef
Tadeusz Lademann

Volvo Gdynia Sailing Days – ostatni dzień

Szesnasta edycja regat Volvo Gdynia Saling Days przeszła do historii. W ciągu osiemnastu dni żeglarskich zmagań w czternastu konkurencjach rywalizowało około 1500 zawodników.

Ostatniego dnia imprezy, 26 lipca rozdano medale w mistrzostwach Polski klasie 49er oraz przeprowadzonym po raz pierwszy krajowym championacie w sprincie w klasach olimpijskich – RS:X kobiet i mężczyzn, 470, Laser Radial, Laser i Finn.

Mistrzami Polski w klasie 49er zostali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. O sukcesie duetu AZS AWFiS Gdańsk zadecydowała większa liczba wygranych wyścigów. W imprezie rywalizowało siedem załóg.

Brązowi medaliści mistrzostw Europy zajęli w inauguracyjnym piątkowym wyścigu długodystansowym dopiero piątą lokatę, ale później radzili sobie znacznie lepiej i wygrali cztery z siedmiu kolejnych startów. Gdańszczanie mieli co prawda tyle samo punktów co drudzy w generalnej klasyfikacji Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, ale o ich sukcesie zadecydowała większa liczba wygranych wyścigów – duet AZS UWM Olsztyn odniósł bowiem tylko dwa zwycięstwa. Brązowy medal zdobyli Przemysław Filipowicz (AZS AWFiS Gdańsk) i Jacek Piasecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Z kolei triumfatorką pierwszych Mistrzostw Polski w Sprincie w olimpijskiej klasie RS:X została Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Kolejne miejsca zajęły jej klubowe koleżanki Agnieszka Bilska i Karolina Lipińska.

Dziarnowska to czwarta zawodniczka mistrzostw Europy. W Gdyni nie wystartowały jednak Małgorzata Białecka (SKŻ) i Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), które na Sycylii zajęły drugie i trzecie miejsce. Ta pierwsza dopiero w sobotę w nocy wróciła ze zgrupowania w Rio de Janeiro, natomiast brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Londynie była chora.

– Stoczyłam fajną walkę z Agnieszką Bilską, która nieustannie starała się mnie kąsać – stwierdziła Dziarnowska. – Cały czas musiałam również być bardzo czujna, bo w finałowym wyścigu, który był trochę inaczej punktowany niż poprzednie starty, nie mogłam przypłynąć dalej niż jedno miejsce za Agnieszką. Te kalkulacje nie były jednak potrzebne, bo wygrałam także ostatni wyścig i zostałam pierwszą mistrzynią Polski w sprincie.