< Powrót
20
czerwca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Volvo Gdynia
Od lewej: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Paweł Tarnowski, Magdalena Kwaśna, Wojciech Łucyk, Igor Kuczys, Tomasz Chamera.

Volvo Gdynia Sailing Days po raz 19!

2000 zawodników zmierzy się w tegorocznej edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, które potrwają od 25 czerwca do 17 lipca. Wydarzeniom, które złożą się na to żeglarskie święto poświęcona była środowa konferencja prasowa z udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamery.

W konferencji uczestniczyli też Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu oraz kadrowicze Paweł Tarnowski (kl. RS:X), Magdalena Kwaśna (kl. Laser Radial) i Igor Kuczys (kl. Optimist).

– Gdynia od lat podejmuje wiele działań, by ugruntować swoją pozycję niekwestionowanej żeglarskiej stolicy Polski – zadeklarował prezydent Wojciech Szczurek. – Odbywają się u nas duże żeglarskie zawody z udziałem świetnych zawodników. Ponadto podejmujemy działania o wymiarze całorocznym, jak choćby realizacja programu Gdynia na Fali promującego bezpieczne zachowania na wodzie i nad wodą oraz zasad pierwszej pomocy. Mamy tu znakomite kluby żeglarskie budujące markę miasta, jest świetna marina, a niebawem powstanie nowa. Gościmy u siebie imprezy takie, jak jedne z największych w Europie targi Wiatr i Woda. Nasze związki z wodą budujemy też w sferze ekonomicznej, Gdynia jest miastem mocno umocowanym nad morzem.

W tym roku w ramach cyklu regat Volvo Gdynia Sailing Days zaplanowano m.in. Puchar Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial kobiet i mężczyzn, RS:X i Finn oraz mistrzostwa Polski juniorów w klasie Laser Standard, Puchar Europy w klasie 29er, Puchar Trenerów w klasie Optimist, Puchar VGSD w klasach A-Class, Hobie 16, Formula Open, Delphia-24 OD, Scandinavia/Skippi 650, Micro i Latający Holender, Mistrzostwa Europy kl. Nacra 17, Mistrzostwa Europy w klasach 49er, 49erFX oraz Regaty Samotników – Memoriał Lenonida Teligi.

– Tegoroczna edycja Volvo Gdynia Sailing Days zgromadzi na starcie liczną rzeszę zawodników – powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Organizacja tak dużej imprezy nie byłaby możliwa, gdyby nie świetna współpraca z władzami Gdyni i Gdyńskim Centrum Sportu. Spodziewamy się ponad dwóch tysięcy żeglarzy i będziemy mogli zaobserwować pełną gamę uczestników reprezentujących różne środowiska żeglarskie. Zobaczymy też różne jachty, poczynając od najmniejszych Optimistów, a kończąc na superszybkich łódkach w konkurencjach olimpijskich. Rywalizować będą też żeglarze pływający w klasach nieolimpijskich, dla których najważniejszy jest aspekt rekreacyjny. To pokazuje, że żeglarstwo jest sportem wszechstronnym.

Żeglarskie święto na przełomie czerwca i lipca będzie dla mieszkańców miasta i turystów nie tylko okazją do kibicowania. Organizatorzy przygotowali dla nich m.in. atrakcje, a wśród nich strefę zabaw dla dzieci, przegląd filmów żeglarskich i marynistycznych, spotkania z żeglarskimi mistrzami i zajęcia edukacyjne dotyczące bezpiecznego zachowania nad wodą.

Paweł Tarnowski podkreślił, że dla polskich kadrowiczów klasy RS:X gdyńska impreza będzie miała przede wszystkim walor treningowy.

– Tym razem nie nastawiamy się sztywno na wyniki – mówił zawodnik. – Część z nas będzie w tym czasie rywalizować w mistrzostwach Europy na foilach, które będą odbywać się nieopodal w Pucku. Inni będą startować w Gdyni, ale nasz główny cel sportowy w tym roku to mistrzostwa świata w Aarchus czyli pierwsza impreza kwalifikacyjna do igrzysk olimpijskich w Tokio. Liczymy, że już podczas tych regat uda się nam zdobyć kwalifikacje dla Polski. A jeśli chodzi o Volvo Gdynia Sailing Days, to nie tylko impreza o realnym wymiarze sportowym, ale także świetna okazja do promowania żeglarstwa i poszczególnych klas żeglarskich.

Wydarzenie organizowane jest przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i partnera tytularnego Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym będzie Miasto Gdynia. Całość odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ