< Powrót
12
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
Volvo Gdynia Sailing Days

Volvo Gdynia Sailing Days – zmiana lidera w klasie 49erFX

W środę 11 lipca, czwartym dniu mistrzostw Europy, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, na wodę zeszli jedynie przedstawicielki klasy 49erFX oraz żeglarze rywalizujący w złotej flocie w klasie Nacra 17.

W damskim skiffie na pierwsze miejsce awansowały trzecie po fazie kwalifikacyjnej siostry Carla i Marta Carrasco z Hiszpanii, a na ósmej pozycji w gronie 48 duetów z 23 państw plasują się Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk).

Polki rozpoczęły w środę rywalizację od piętnastej lokaty, później wywalczyły drugie miejsce, a na zakończenie dopłynęły na metę na siedemnastej pozycji. W złotej flocie ścigają się jeszcze bliźniaczki Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które w klasyfikacji generalnej są dziewiętnaste. Drugie miejsce zajmują Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen, a trzecie Brytyjki Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth.

– Polki spisują się na razie bardzo dobrze – podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Przed mistrzostwami kwalifikację naszych załóg w tej klasie do złotej floty wzięlibyśmy w ciemno.

Bez walki prowadzenie w klasie 49er utrzymali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Ze względu na warunki – najpierw brak wiatru, a następnie nadciągającą burzę, w męskim skiffie nie rozegrano żadnego wyścigu. W czołowej trójce znajdują się jeszcze Hiszpanie Diego Botin i Iago Marra oraz bracia Yago Lange i Klaus Lange z Argentyny. W stawce 92 załogi z 33 krajów na szóstej pozycji plasują się Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS AWF Poznań).

W klasie Nacra 17 rozegrano tylko dwa wyścigi w złotej flocie. Na czele 53 mieszanych załóg z 22 państw znajdują się Włosi Rugerro Tita i Caterina Banti, którzy wyprzedzają Gemmę Jones i Jasona Saundersa z Nowej Zelandii oraz Hiszpanów Fernando Echavarriego i Tarę Pacheco. 36 miejsce zajmują Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, a 39 Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot). Medalistów mistrzostw Europy poznamy w piątek, 13 lipca.

– Na regatach w Gdyni można zaobserwować bardzo wysoki poziom organizacyjny – skomentował obecny w środę w Gdyni Marcin Nowak, dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki. – Niesamowite wrażenie sprawia liczba uczestników i jachtów, które czekają na wypłynięcie oraz te, które znajdują się już na wodzie. Zupełnie inaczej obserwuje się żeglarstwo na żywo z motorówki. Już w telewizji wygląda to widowiskowo, ale na żywo sprawia jeszcze większe wrażenie.

W czwartek, 12 lipca w Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów w klasie Laser 4,7, w którym weźmie udział 430 zawodników z 44 państw. Te regaty zakończą się we wtorek, 17 lipca.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Organizację wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ