
W Gdańsku uczczą bitwę pod Oliwą
28 listopada przypada 389. rocznica bitwy pod Oliwą. W sobotę 26 listopada Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Kompania Kaperska zapraszają na obchody tego wydarzenia.
Narodowe Muzeum Morskie rocznicę zwycięskiego starcia ze Szwedami świętować będzie w Spichlerzach na Ołowiance, razem z grupą rekonstrukcyjną Garnizon Gdańsk.
– Będziemy tłumaczyli, jakie są części czarnoprochowej broni lontowej i pokażemy, jak wyglądała medycyna na statku w XVII wieku – mówi Aleksandra Andziulewicz, rzeczniczka Garnizonu. – Będzie można zobaczyć również codzienne życie w tym okresie, jak się gotowało, szyło…, a nawet przymierzyć ubrania z epoki oraz potrzymać broń.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 na pomoście przed muzeum, od symbolicznego wystrzału z moździerza. Później uczestnicy i rekonstruktorzy przeniosą się na pierwsze piętro Spichlerza, gdzie na wystawie zrekonstruowano pokład działowy galeonu „Solen”. Co godzinę, do 14 będą się tam odbywały pokazy przygotowane przez Garnizon Gdańsk.
Szczegóły na stronie Narodowego Muzeum Morskiego.
Do Twierdzy Wisłoujście zaprasza w sobotę Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. W ramach obchodów rocznicy bitwy od godziny 10 obiekt ten będzie można zwiedzić za darmo pod opieką przewodnika i wziąć udział w przygotowanych atrakcjach.
– Otworzymy dla zwiedzających kazamaty bastionu Furta Wodna, w których o godzinie 12 Remigiusz Pacer, zajmujący się konserwacją replik naszych dział, opowie o dawnej artylerii – w jaki sposób ją użytkowano, jak prowadzono ostrzał oraz dawnych i obecnych sposobach konserwacji – mówi Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. – O godzinie 14 zawita do Twierdzy Kompania Kaperska i przyjaciele, odtwarzając załogę okrętów królewskich XVII wieku. Zostanie ona z nami do zamknięcia o godzinie 16 i opowie m.in. o sposobie używania broni na pokładach dawnych okrętów.
Więcej informacji na stronie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Grupa rekonstrukcyjna Kompania Kaperska wraz z przyjaciółmi – Regimentem Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągwią Jakuba Wejhera oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Braci Rycerskiej „Malleus Maleficarum” – oprócz wizyty w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, przygotowała również własny program obchodów. Rekonstruktorzy o godzinie 10.30 postawią znicze i oddadzą salwy przy pomniku bitwy pod Oliwą, która znajduje się na wzgórzu Pachołek w Gdańsku Oliwie. Z kolei o 17 odbędzie się uroczysty przemarsz z Ołowianki do Bazyliki Mariackiej, gdzie złożony zostanie wieniec na grobie Arenda Dickmanna, dowódcy polskiej floty.
Stoczona 28 listopada 1627 roku bitwa pod Oliwą jest jednym z największych polskich starć morskich. Miała na celu przełamanie blokady portu w Gdańsku, związanej z wojną polsko-szwedzką 1626-1629. Na wodach Zatoki Gdańskiej dziesięć polskich okrętów zmierzyło się z siedmioma szwedzkimi. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków, którzy jeden okręt zatopili i jeden zdobyli oraz zmusili resztę szwedzkiej floty do wycofania się. Głównodowodzący polską flotą admirał Arend Dickmann zginął w trakcie bitwy i został z honorami pochowany w gdańskiej Bazylice Mariackiej.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ