< Powrót
24
czerwca 2015
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

W Gdyni ma powstać Pomnik Polski Morskiej!

Tak jednogłośnie zadecydowali radni na dzisiejszym (24 czerwca) posiedzeniu Rady Miasta Gdyni. Pomnik Polski Morskiej będzie pierwszym tego rodzaju w Polsce.

Obiekt ma powstać na Skwerze Kościuszki, w miejscu gdzie teraz znajduje się Płyta Marynarza Polskiego oraz na terenie przyległym. Ma nie tylko przypominać o polskich związkach z morzem, ale również edukować. Ma spełniać funkcje reprezentacyjne, ale także być miejscem przyjaznym dla mieszkańców i turystów.

O budowę Pomnika Polski Morskiej wnioskowali prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Ich pomysł poparło ponad sto instytucji z całego kraju. 

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na lokalizację pomnika. Wykonanie uchwały powierzyli prezydentowi miasta Wojciechowi Szczurkowi. Tekst dokumentu znaleźć można TUTAJ. Aby wykonać uchwałę, prezydent będzie musiał niebawem rozpisać konkurs na projekt monumentu.  

Pomnik Polski Morskiej ma zostać odsłonięty podczas Święta Morza w czerwcu 2018 roku z okazji 100-lecia utworzenia Marynarki Polskiej, 100-lecia powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, ale przede wszystkim w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jego budowa ma zostać sfinansowana ze składek społecznych, pieniędzy sponsorów i budżetu Gdyni.  

Decyzja radnych zbiegła się z tegoroczną edycją Święta Morza. Impreza kończy się w najbliższą niedzielę 28 czerwca. Program znaleźć można na: www.swietomorza.eu

Więcej o Pomniku Polski Morskiej przeczytać można TUTAJ.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ