< Powrót
2
listopada 2017
Tekst:
jsz
Ilustracja:
Studio Archiektoniczne Kwadrat
Projekt zagospodarowania terenów po Stoczni Nauta z 2012 roku.

W Gdyni powstanie kolejna marina?

Czy Gdynia doczeka się nowej mariny? Jest taka szansa w planach zagospodarowania przestrzennego udostępnionego właśnie mieszkańcom.

Żeglarze mogą obecnie cumować w Gdyni tylko w zbudowanym jeszcze przed II wojną światową basenie żeglarskim, dziś  im. gen. Mariusza Zaruskiego. Są jednak widoki na więcej. W 2020 roku w Basenie Prezydenta uruchomiona ma zostać prywatna, komercyjna marina na 120 jednostek, która będzie częścią osiedla apartamentowców Yacht Park. A w wyłożonym w gdyńskim InfoBoksie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów po Stoczni Nauta, pojawia się szansa na kolejną.

Według planu, część nabrzeży będzie otwarta dla mieszkańców i turystów. Powstanie tam promenada, a na sąsiadujących terenach zabudowa usługowa lub miejski plac. Pomiędzy Pirsem Południowym a Molem Rybackim, w Basenie II im. inż. Wendy ma zostać zbudowana marina oraz zaplecze dla bosmanatu i usług dla żeglarzy.

– W planie jest przewidywane zaplecze dla mariny, ale do jej pojawienia się droga  jeszcze daleka – mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. – Mówimy o obszarze w granicach portu morskiego, więc Port Gdynia musi się na marinę zgodzić. Potrzebna jest także decyzja Urzędu Morskiego oraz inwestor, który chciałby ją zbudować. Władze miasta nie planują bowiem jej finansować.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest wyłożony do 13 listopada 2017 roku. Uwagi do niego można składać do 27 listopada. Szczegółowe informacje.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ