< Powrót
29
listopada 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Port Mechelinki/Facebook
Mechelinki

Pomorskie kluby: W Mechelinkach dużo się działo

Miniony rok dla żeglarzy ze Stowarzyszenia Port Mechelinki był bardzo intensywny. O podsumowanie wydarzeń i inwestycji podjętych w sezonie 2018 poprosiliśmy klubowego trenera Bartosza Bartnickiego.

– Które wydarzenia zorganizowane w roku 2018 przez klub w Mechelinkach były z waszego punktu widzenia najważniejsze?

– Udało nam się zorganizować i sprawnie przeprowadzić Puchar Mechelinek zaliczany do Żeglarskiego Pucharu Kaszub i do Pucharu Polski w klasie Optimist. Były to największe regaty, jakie dotąd zorganizowano w gminie Kosakowo. Udało się nam też utworzenie kolejnej klasy żeglarskiej w szkole podstawowej w Mostach. Mamy teraz dwie takie klasy w tej placówce. Kupiliśmy pięć jachtów klasy Puck. Będą wykorzystywane podczas regat, ale skorzystają z nich również uczniowie klas żeglarskich, a także mieszkańcy gminy. Kontynuowaliśmy realizację programu edukacji morskiej. Z kolei grupa B Optimist ma za sobą pierwszy sezon, w którym startowaliśmy w 13 imprezach Pucharu Polski. Warto wspomnieć, że podpisaliśmy umowę o współpracy ze Szkołą Morską w Gdyni. Dzięki temu podopieczni klubu mogą korzystać z symulatorów statków będących na wyposażeniu Szkoły, a starsze dzieci zaliczają kurs indywidualnych technik ratunkowych.

– Rozwija się też nowa sekcja.

– Tak. Mamy sekcję katamaranów, zaczynaliśmy w zeszłym roku od jednej łódki, a teraz mamy pięć Hobie Catów, dwie łódki A Class i jedną w klasie F 18. W sekcji trenuje około dwudziestu osób. Naszym tegorocznym osiągnięciem jest podium w Pucharze Polski w klasie Hobie 16.

– To wszystko w wymiarze sportowym, a jaka była oferta dla mieszkańców nie związanych na co dzień z żeglarstwem?

– Zainaugurowaliśmy cieszący się popularnością cykl pod nazwą „Żeglarskie Środy”. Pomysł polegał na tym, że tego dnia każdy mieszkaniec gminy mógł przyjść, nieodpłatnie wypożyczyć łódkę, pożeglować, skorzystać z fachowej pomocy instruktorów.

– A jakie są klubowe plany na przyszły rok?

– W przyszłym roku zorganizujemy ponownie Puchar Mechelinek i chcemy, żeby była to jeszcze większa impreza. Zamierzamy także zainaugurować nowe wydarzenie, Puchar Polski w katamaranach, w klasach Hobi 16, A klasa, F 18 i Open. Wierzymy, że uda się to zorganizować. Będziemy rozwijać sekcję turystyczną, czyli żeglowanie niekoniecznie regatowe, otwarte dla wszystkich. Każdy będzie mógł przyjść, popływać na Puckach, pod okiem instruktorów doskonalić swoje umiejętności oraz ćwiczyć techniki ratunkowe. Bardzo chcielibyśmy uruchomić trzecią klasę żeglarską i zorganizować mistrzostwa gminy Kosakowo dla szkół podstawowych w klasie Optimist. Czy to się uda, zobaczymy.

– Jak liczne jest grono klubowiczów w Mechelinkach?

– Dzieci, w tym uczniów i uczennic klas żeglarskich, jest łącznie około setki. A jeśli chodzi o wszystkich uczestników naszych zajęć, to jest ich około dwustu. W przyszłym roku może uda się uzyskać zgodę od Urzędu Morskiego w Gdyni dotyczącą inwestycji na terenie, na którym się znajdujemy. Umożliwiłoby to poszerzenie przystani rybackiej i budowę przystani żeglarskiej w Mechelinkach. Wytyczylibyśmy wtedy tory wodne i kotwicowisko. Czas pokaże, czy uda się zrealizować te plany.

Stowarzyszenie Port Mechelinki
ul. Nadmorska 2
81-198 Mechelinki
biuro@portmechelinki.pl
tel. 511 055 064

Strona klubu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ