< Powrót
3
września 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Lotników

Waldemar Woźniak wygrywa II Żeglarskie Mistrzostwa Polski Lotników

1-2 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku  rozegrano II Żeglarskie Mistrzostwa Polski Lotników. Sternikami kilku jachtów byli żeglarze z niepełnosprawnością i to oni zdominowali regaty. Mistrzem Polski został motolotniarz Waldemar Woźniak.

Zawodnicy ścigali się na Sasankach. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik. Było ciepło i słonecznie, ale brakowało wiatru. Sobotnia flauta spowodowała, że organizatorzy – Mazurska Szkoła Żeglarstwa i MCŻiTW Giżycko – kilka razy odraczali start do pierwszego wyścigu. Dopiero po południu, przy wietrze 1 B, dzięki nielicznym „szkwałom” 2 B, udało się rozegrać jeden wyścig. Potrzeba było dużych umiejętności, aby go ukończyć.

Najlepsi okazali się żeglarze z niepełnosprawnością, którzy zajęli w nim cztery pierwsze miejsca. Wyścig wygrała załoga Mariana Zakowicza, przed teamem Waldemara Woźniaka i Andrzeja Burego. Na czwartym miejscu przypłynęła załoga Dariusza Kuśnierza. Trzej pierwsi sternicy to członkowie Kadry Narodowej Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, a Dariusz Kuśnierz także ma w swoim dorobku zwycięstwa w różnych regatach.

W niedzielę, zgodnie z prognozą pogody, o godzinie 11 pojawił się wiatr do 2 B i rozegrano trzy wyścigi. Wszystkie wygrał Waldemar Woźniak. Bury był dwa razy drugi i raz trzeci i dzięki temu został srebrnym medalistą. Zakowicz był dwa razy czwarty, a raz trzeci i został brązowym medalistą. Wszyscy nie pierwszy raz wygrali w regatach z żeglarzami pełnosprawnymi.

Zawodnicy otrzymali medale, dyplomy i puchary, a także komplety żeglarskich, laminowanych map Wielkich Jezior Mazurskich.

Wyniki:
1. Waldemar Woźniak, Hanna Grzelka, Magdalena Dowgiałło
2. Andrzej Bury, Kamila Laskowska, Alojzy Dernbach
3. Marian Zakowicz, Piotr Trabszo, Dominik Kaźmierczak
4. Dariusz Kuśnierz, Paweł Maliszewski, Igor Maliszewski, Grzegorz Włochowicz
5. Andrzej Poteralski, Mateusz Adam Jasiński, Edyta Małgorzata Jasińska
6. Jarosław Olbrychski, Wiktor Olbrychski, Magdalena Puk, Daniel Głozak, Antoni Głozak

PODZIEL SIĘ OPINIĄ