< Powrót
27
stycznia 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
zarządu

Ważne decyzje Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego

Andrzej Szrubkowski został przewodniczącym Kolegium Zespołu ds. Regat Morskich Polskiego Związku Żeglarskiego, a Dominik Życki kierownikiem sportowym reprezentacji żeglarskiej na igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Takie uchwały zapadły podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego.

– Zespół do spraw regat morskich zajmie się między innymi przygotowaniem projektów regulaminów Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski i Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski – wyjaśnia prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Opracuje również kalendarz tych imprez i wytyczne służące do ich właściwego zorganizowania i przeprowadzenia. Zależy nam na tym, żeby tej rangi regaty, w sferze organizacyjnej i sportowej, odpowiadały oczekiwaniom uczestników. Kolejne ważne zadanie Zespołu, to zwiększenie grona mierniczych ORC i inspektorów OSR.

Prezes PZŻ zaznacza, że Zespół ma swojego przedstawiciela odpowiedzialnego za kontakty z Offshore Racing Congress, organizacją zajmującą się morskim żeglarstwem regatowym, uznawaną przez World Sailing. Ponadto będzie współpracował z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ, Kolegium Sędziów i Wydziałem Sportu PZŻ.

– Dobrze, że jest grupa osób, które wykazują inicjatywę i chęć do współpracy, liczę na to, że efektywne działania pomogą w konsolidacji środowiska regatowych żeglarzy morskich – dodaje Tomasz Chamera. – Potęgą morską na miarę Francji czy Wielkiej Brytanii jeszcze długo pewnie nie będziemy, ale w kontekście włączenia regat morskich do grupy konkurencji olimpijskich, warto stwarzać warunki do rozwoju tej formy wyczynowego żeglarstwa. Oczywiście, główny ciężar tego zadania nadal spoczywa na barkach Wydziału Sportu PZŻ.

Andrzej Szrubkowski nie ukrywa, że pracy przed kierowanym przez niego zespołem nie brakuje. Pytany o to, co zaważyło na konieczności powołania takiej grupy w strukturach PZŻ, wyjaśnia, że znaczny stopień nieuporządkowania kwestii związanych z organizacją Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski i Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

– Bierzemy się za uporządkowanie interpretacji dotyczących formuł przelicznikowych, zasad przeprowadzania imprez tej rangi i przestrzegania przepisów – mówi przewodniczący Szrubkowski. – Oczywiście nie tylko ja będę nad tym pracował, a cały zespół – zastrzega się nasz rozmówca. – Podział kompetencji wewnątrz zespołu jest określony regulaminem. Są wśród nas trzej mierniczowie ORC, których zadaniem jest uporządkowanie funkcjonowania tej formuły. To nie jest duży problem, ale kilka kwestii trzeba doprecyzować, wyjaśnić. Najważniejsza to przydział oficjalnych uprawnień – wydawanie przez PZŻ licencji mierniczym. Poza tym przygotujemy projekty regulaminów MŻMP w roku 2021 i tegorocznego Pucharu. Powstaną one po zebraniu i rozpatrzeniu wszystkich uwag, jakie spływają w tej sprawie i będą gotowe w drugiej połowie lutego. Rozpatrzy je Zarząd PZŻ

Najwięcej pracy będziemy mieli przy pokonaniu „demonów przeszłości”, czyli naszego rodzimego zamiłowania do braku uporządkowania, które nie ominęło morskiego żeglarstwa regatowego.

Kolegium Zespołu ds. regat morskich PZŻ
1. Andrzej Szrubkowski – przewodniczący Kolegium
2. Bartosz Gruszka – przedstawiciel PZŻ w Offshore Racing Congress (ORC)
3. Jarosław Górski – członek Biura ORC
4. Wojciech Denderski – członek Biura ORC
5. Tomasz Konnak – członek Biura ORC
6. Krystian Szypka – członek Inspektoratu OSR

Z kolei o nominacji Dominika Życkiego na kierownika żeglarskiej kadry olimpijskiej na igrzyska w Tokio prezes Tomasz Chamera mówi, że powierzając Dominikowi funkcję dyrektora sportowego Związku zakładał, że będzie on przewodził żeglarzom podczas tegorocznych igrzysk.

– Postawiłem przed nim takie zadanie, a Dominik je przyjął – mówi prezes Chamera. – Do jego obowiązków należy nie tylko przygotowanie sportowe zawodników, ale i współpraca z trenerami, bieżąca organizacja przygotowań do uczestnictwa w igrzyskach, logistyka transportu, procedowanie zgłoszeń, dbałość o przestrzeganie procedur związanych z wyjazdem. Podsumowując Dominik ma dopilnować, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Ma oczywiście wsparcie Eweliny Albrecht i całego Wydziału Sportu PZŻ. Dla mnie ważne jest to, by trenerzy i zawodnicy mogli koncentrować się na jak najlepszym przygotowaniu do startu w igrzyskach. Abyśmy – jako reprezentacja Polski – mogli pokazać swój potencjał sportowy, którego efektem będą jak najlepsze wyniki, oby także medale. Nominacja Dominika Życkiego ma temu sprzyjać.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ