< Powrót
8
maja 2020
Tekst:
Filip Lipski
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski
Trener koordynator PoZŻ Filip Lipski w pracy.

Ważne dla pomorskich trenerów!

Jak dzisiaj – w dobie koronawirusa – wygląda sytuacja w pomorskim żeglarstwie sportowym – wyjaśnia Filip Lipski, trener koordynator Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Zarząd Pomorskiej Federacji Sportu (PFS), w komunikacie  opublikowanym 1-go kwietnia br.,  w trosce o zdrowie zawodników i kadry szkoleniowej, w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju podjął decyzję o odwołaniu wszystkich zadań szkoleniowych, szkoleń oraz innych wydarzeń organizowanych przez PFS do odwołania.

Na dziś Pomorska Federacja Sportu ma zapewnione środki na dofinansowanie zadań w ramach budżetów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, z którym podpisała umowę.

W związku z częściowym uwolnieniem możliwości trenowania przez żeglarzy czekamy na komunikat z PFS, który pozwoli nam na planowanie zadań w ramach obecnie obowiązujących przepisów. Z informacji jakie uzyskałem w PFS taki komunikat zostanie opublikowany w najbliższych dniach.

W związku z dotychczasową sytuacją w budżecie podstawowym nie mamy w tej chwili oszczędności, gdyż większość zadań została zaplanowana na dofinansowanie startów w imprezach głównych krajowych, które odbędą się w drugim półroczu.

W przypadku uwolnienia możliwości organizowania regat nie będzie problemu z realizacją dofinansowań w ramach tego budżetu. Gdyby tak się nie stało będziemy wnioskować o zmiany w ramach przyznanych środków.

Podobnie ma się sytuacja w Programie Rozwoju Sportów gdzie zaplanowano wyłącznie dofinansowanie organizacji regat w ramach cyklów Żeglarskiego Pucharu Kaszub i Pucharu Małych Żagli.

Jeżeli chodzi o szkolenie i dofinansowania dotyczące kadr wojewódzkich to na dziś nie mamy możliwości realizacji zaplanowanych akcji szkoleniowych gdyż, mimo złożenia kompletnej dokumentacji w marcu br. przez PFS do Ministerstwa Sportu, do dziś nie została podpisana umowa.

Mamy nadzieję, że opóźnienia spowodowane są wyłącznie obecną trudną sytuacją i środki zaplanowane na dofinansowania zawodników kadr wojewódzkich zostaną zatwierdzone do realizacji w najbliższych dniach.

W ramach środków ministerialnych mieliśmy zaplanowane akcje od połowy kwietnia i w większości było one związane ze startami w regatach a w tym głównie z wyżywieniem zakwaterowaniem na imprezach wyjazdowych.

Jak wiadomo na razie regat i wyjazdów nie będzie. W uzgodnieniu z trenerami, po podpisaniu umowy z Ministerstwem Sportu, będziemy musieli znacznie zmodyfikować nasze plany i zagospodarować oszczędności jakie powstaną z powodu braku możliwości realizacji akcji szkoleniowych w pierwotnie uzgodnionym zakresie.

W świetle obowiązujących regulacji państwowych, do odwołania, Polski Związek Żeglarski wstrzymał wydawanie licencji na organizację regat co jest równoznaczne z brakiem możliwości współzawodnictwa. Zaplanowane imprezy są sukcesywnie odwoływane.

Patrząc na plany wojewódzkie w KWM nie zrealizowaliśmy zgrupowania w Pucku połączonego ze startem w Pucharze KS Zatoka Puck w klasie Optimist i zgrupowania kadry Techno w Osieku. Nie zrealizujemy również startu w Memoriale Ottona Weilanda w Charzykowach. Nie będzie możliwości organizacji zgrupowania dla zawodników grupy Open Skiff ze startem w Pucharze Burmistrza Pucka w przyszłym tygodniu. W pozostałych kadrach (KWJm, KWJ, KWMłd) przepadły nam akcje w Zegrzu dla Lasera, w Gdańsku dla 420, w Dziwnowie dla Optimista.

W związku z oficjalnym odwołaniem Pucharu PZŻ w Krynicy Morskiej nie zrealizujemy akcji zaplanowanych tam w większości grup szkoleniowych. Z uruchomieniem przez rząd trzeciego etapu znoszenia ograniczeń, którego terminu nie znamy, pojawi się możliwość organizacji wydarzeń sportowych w których będzie mogło uczestniczyć do 50 osób.

Zgodnie z zaleceniami Pomorskiej Federacji Sportu proszę o sygnalizowanie na bieżąco ewentualnych trudności jakie napotykacie w przygotowaniach do sezonu: tel. 690 635 566, filip.lipski@pozz.org.pl.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ