< Powrót
14
maja 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Krzysztof Mystkowski
weekend muzeów
Zabytkowe jachty i łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.

Weekend Muzeów pełen morskich atrakcji

Przed nami kolejne święto muzeów, które w tym roku zostało zorganizowane nie jako Noc, ale Weekend Muzeów. Sprawdzamy, jakie atrakcje przygotowały placówki dla miłośników historii morskiej.

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, w tym roku muzealne święto będzie dużo skromniejsze. Większość placówek zaplanowała jednak bogaty program, choć częściowo w innej formule – zamiast nagromadzenia imprez w jeden wieczór, muzea organizują w dniach 15-16 maja Weekend Muzeów. Będzie to również weekend pełen atrakcji związanych z morzem.

W Kołobrzegu Muzeum Oręża Polskiego, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, Zarząd Portu Kołobrzeg, Liga Morska i Rzeczna oddział w Kołobrzegu oraz Latarnia Morska w sobotę 15 maja organizują rajd pieszy pod nazwą „Światło i morze”. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jaka była rola światła na morzu w dawnych wiekach – od ognisk palonych na brzegach, przez światła nawigacyjne, po latarnie morskie – oraz poznać historię bałtyckich piratów. Odbędzie się też pokaz użycia lampy Aldisa do komunikowania się na morzu.
Szczegółowe informacje

weekend muzeówMuzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowało atrakcje w formie on-line. W sobotę 15 maja na Facebooku placówki  pojawią się prelekcje na żywo. Dyrektor Tomasz Miegoń opowie m.in. o kutrze pościgowym „Batory”, zastępca dyrektora Aleksander Gosk o banderach i proporcach, a przewodnik Krzysztof Wygnał przybliży mapę Lubinusa.
Szczegółowe informacje

Narodowe Muzeum Morskie atrakcje rozbiło na dwa weekendy. W najbliższy, 15-16 maja, Weekend Muzeów obchodzony będzie tylko w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Od godziny 11 do 18 będzie można nie tylko zwiedzić te placówki i obejrzeć wystawy stałe oraz czasowe (m.in. zabytkowe jachty: „Opty”, „Dal” i „Kumka IV”), ale wziąć też udział w specjalnie przygotowanej grze muzealnej, w której zadania będą tematycznie związane z wystawami w Muzeum Wisły i CKWS.

Z kolei w sobotę 22 maja placówka organizuje Noc w Narodowym Muzeum Morskim. Tradycyjnie główna część obchodów odbędzie się w Gdańsku, a ich bohaterem będzie Żuraw, czyli średniowieczny dźwig portowy, który niedługo przejdzie gruntowny remont. NMM przygotowało m.in. grę online typu escape room, która toczy się w jego wnętrzach oraz filmy opowiadające o historii obiektu. W holu Ośrodka Kultury Morskiej i Spichlerzy na Ołowiance ustawione zostaną ponadto Kapsuły Czasu, do których będzie można wrzucać pamiątki – nietłukące się przedmioty, zdjęcia, wykonane przez dzieci rysunki, pocztówki, listy. Kapsuły zostaną później umieszczone na poddaszu Żurawia i otwarte dopiero w 2071 roku.

Zwiedzać będzie można także inne oddziały – m.in. statek-muzeum „Dar Pomorza” i Muzeum Rybołówstwa w Helu.
Szczegółowe informacje

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu tegoroczne święto muzeów przebiegnie pod hasłem 40-lecia odkrycia słynnej osady Truso – jednego z najważniejszych portów na południowym Bałtyku we wczesnym średniowieczu. Z tej okazji 15 maja odbędzie się rajd rowerowy z Elbląga do Truso, gdzie na miłośników historii będzie czekał odkrywca osady, Marek F. Jagodziński. Przygotowano też atrakcje w formie online – m.in. warsztaty tkackie, przewodnik po grach i zabawach wikingów oraz trening woja.
Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ