< Powrót
12
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Roksana Żurawska/Solanus
Solanus
Jacht „Solanus” pod żaglami.

Wiele atrakcji w Gdyni z okazji 30-lecia jachtu „Solanus”

14 i 15 maja w Gdyni zacumuje bydgoski  jacht „Solanus”, znany w środowisku i zasłużony po wielu ambitnych wyprawach. W Marinie Yacht Park będzie obchodził swoje 30. urodziny. Każdy może przyjść świętować!

„Solanus” jest jednym z najbardziej zasłużonych jachtów morskich w Polsce. W ciągu 30 lat odbyły się na nim m.in. ambitne rejsy polarne do Narwiku, Grenlandii i archipelagu Svalbard, wokół Islandii oraz Przejściem Północno-Zachodnim. Załogi jachtu kilkakrotnie cieszyły się później z nagrody Rejs Roku.

W tym roku „Solanus” świętuje 30-lecie powstania. Okrągłą rocznicę wodowania swojej flagowej jednostki postanowił uczcić jej armator – Sekcja Żeglarstwa Morskiego Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Lotto-Bydgostia.

– Chcieliśmy przede wszystkim zareklamować „Solanusa” i zaprezentować jego osiągnięcia – tłumaczy Włodzimierz Palmowski, komandor Sekcji Żeglarstwa Morskiego. – Mamy też nadzieję, że pozwoli to zgromadzić wokół niego więcej osób.

Obchody podzielone zostały na dwie części. Pierwsza odbyła się 2 maja, dokładnie w 30-lecie chrztu „Solanusa”, na klubowej przystani w Bydgoszczy. Zgromadziła kilkudziesięciu żeglarzy i działaczy Bydgostii oraz Marię Kaszowską, matkę chrzestną jachtu i żonę zmarłego w 2017 roku legendarnego bydgoskiego żeglarza Aleksandra Kaszowskiego. Drugą część uroczystości zaplanowano w weekend 14-15 maja w Gdyni.

– W piątek „Solanus” zostanie przeprowadzony z Górek Zachodnich do Mariny Yacht Park w Gdyni – opowiada Palmowski. – W sobotę o godzinie 12 zostanie udostępniony dla zwiedzających. Po godzinie 15 planujemy zaś krótkie rejsy dla członków klubu.

W niedzielę, od godziny 13 do około 15.30, przy jachcie odbędzie się główna część uroczystości, która również będzie otwarta dla wszystkich. W planach jest m.in. koncert zespołu szantowego Własny Port oraz możliwość popływania na ergometrach wioślarskich pod okiem złotej medalistki igrzysk olimpijskiej Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej. Ponadto członkowie klubu przekażą prezydentowi Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu żeliwną tablicę z wizerunkiem Bydgoszczy – portu macierzystego „Solanusa”.

– Dla jachtu będzie to także uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego – mówi komandor Sekcji Żeglarstwa Morskiego. – „Solanus” jest już przygotowany do pływania. W tym roku będzie żeglował po Bałtyku, ale w przyszłym planujemy dłuższy i bardziej ambitny rejs. Być może wybierzemy się na Wyspy Zielonego Przylądka, Karaiby lub do Panamy. Jest jeszcze parę miejsc, w których nie byliśmy.

Więcej informacji

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ