< Powrót
29
lipca 2016
Tekst:
Ewa Górska
Zdjęcie:
Ewa Górska

Wielki Finał Energa Sailing Cup 2016

29 lipca w klubie UKS Navigo w Sopocie odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu Energa Sailing Cup 2016, którego finał właśnie odbywa się w Sopocie. Przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego, firmy Energa oraz patroni programu opowiedzieli jak program ewoluował prze cztery lata, jakie wartości ze sobą niesie i zaprosili na wielki finał w Sopocie – podsumowanie czwartej edycji ogólnopolskiego programu.

Energa Sailing Cup to cykl zawodów adresowanych do doświadczonych zawodników w klasie Optimist, który jest naturalnym rozwinięciem programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing. Rozegrana w 2016 czwarta edycja obejmuje regaty eliminacyjne w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Charzykowych. Pierwszych 40 zawodników (w tym 20 z Pomorza) w klasyfikacji generalnej awansowało do regat finałowych rozgrywanych między 28 a 30 lipca w Sopocie. W sobotę 29 lipca poznamy zwycięzców zarówno regat finałowych, jak i całego cyklu.

Stawką finału będą stypendia na zakup sprzętu sportowego dla grupy 15 żeglarzy. Czterech najlepszych, zmieniających klasę Optimist na wyższą, może liczyć na wsparcie o wartości 15 tys. złotych. Wszyscy zaś zostaną włączeni do ekipy Energa Sailing Junior Team i przez trzy kolejne lata otrzymywać będą stypendia sportowe ufundowane przez Grupę Energa.Dotychczas w czterech edycjach regat wystartowało ponad 700 zawodników, a z programu stypendialnego korzysta 24 młodych żeglarzy.

– Po raz czwarty najlepsi zawodnicy z całego kraju walczyć będą o udział w programie stypendialnym, którego owoce są widoczne już teraz  – mówi Maciej Szafran, trener ds. sportu powszechnego dzieci i Młodzieży PZŻ. – W ubiegłym sezonie dwie załogi w klasie 29-er, Aleksandra Melzacka i Maja Micińska oraz Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (obie załogi YKP Gdynia) ze stypendystami na pokładzie, zdobyły medale mistrzostw Europejskiej Federacji Żeglarskiej. A Julia Szmit i Hanna Dzik (MBSW/UKŻR Giżycko/YKP Gdynia) już drugi rok z rzędu stanęły na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata w klasie 420. To dowodzi, że finaliści Energa Sailing Cup są naprawdę utalentowani i gotowi do międzynarodowej rywalizacji. Cieszymy się, że w tym roku dołączy do nich kolejna grupa zawodników.

Sportowy weekend będzie również pełen dodatkowych atrakcji dla publiczności. Na Placu Zdrojowym powstanie miasteczko żeglarskie Energa Sailing, w którym będzie można z bliska obejrzeć sprzęt sportowy, wziąć udział w konkursach i animacjach oraz spotkać kadrowiczów Energa Sailing Team Poland. Na zakończenie po ceremonii dekoracji zwycięzców, wystąpi Margaret. Miasteczko Energa Sailing będzie dostępne również w kolejnym dniu po zakończeniu regat, 31 lipca.

Równolegle z zawodami dla :małych mistrzów” w Sopocie odbędzie się impreza dla bardziej doświadczonych żeglarzy – Energa Sopot Match Race, czyli zawody Pucharu Świata w Match Racingu na jachtach klasy Diamant 3000 oraz zawody z cyklu World Match Racing Tour 2017, w których załogi ścigać się będą na widowiskowych katamaranach M32.

Energa Sailing

Dotychczas w czterech edycjach Energa Sailing – programu kompleksowej edukacji żeglarskiej wzięło udział ponad 4000 dzieci, a 10 000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych lekcjach żeglarskich, które jesienią każdego roku odbywają się w szkołach podstawowych w całym kraju. Dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki w dodatkowych spotkaniach warsztatowych z zakresu podstaw żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie i zdrowego tylu życia weźmie w tym roku udział 13 000 dzieci ze szkół podstawowych w całym kraju.

Istotnym uzupełnieniem programu edukacji żeglarskiej jest doposażenie w sprzęt klubów z całego kraju, które Grupa Energa realizuje wspólnie z MSiT i PZŻ. Do tej pory partnerzy przekazali na ręce ośrodków żeglarskich 70 łodzi Optimist wraz z pełnym wyposażeniem oraz 20 kompletnych desek windsurfingowych. Ubiegłoroczna akcja przekazania sprzętu objęła 100 zestawów złożonych z żagli do łodzi Optimist, kamizelek ratunkowych oraz materiałów edukacyjnych. Trafiły one do 20 klubów żeglarskich z dziewięciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. 10 kolejnych ośrodków otrzymało zestawy materiałów edukacyjnych, pomocnych w szkoleniu żeglarskiej młodzieży. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ