< Powrót
17
maja 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Wielki krok młodych żeglarzy

We wtorek 16 maja, po pół roku nauki teorii, uczniowie Gimnazjum nr 11 w Gdyni rozpoczęli praktyczne zajęcia żeglarskie w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej. Oprócz dokładnej budowy jachtu poznają podstawowe czynności żeglarskie.

W zajęciach uczestniczy młodzież z utworzonej w tym roku szkolnym klasy humanistycznej z edukacją morską. Po teorii, którą przyswajali jesienią, nadszedł czas na praktykę.

– Uczniowie poznają budowę jachtów, zarówno mieczowych i balastowych, oraz podstawowe manewry związane z cumowaniem i obsługą jachtu przed wypłynięciem – opowiada Leopold Naskręt, wykładowca Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej oraz sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Zajęcia odbywają się w na jachcie „Allie”.

Ćwiczenia praktyczne potrwają do końca roku szkolnego. W czasie wakacji młodzież będzie mogła skorzystać również z oferty rejsów i półkolonii, a od września kontynuować naukę. Trzyletni cykl związany z edukacją morską przygotowuje również do egzaminu żeglarza jachtowego.

– Uczę podstawowego wyposażenia jachtu – mówi Marek Stawiszyński, wykładowca i wicekomandor Yacht Klubu Polski Gdynia. – Młodzież dostaje kartki z rysunkiem jednostki, omawiam poszczególne elementy, a na koniec wyrywkowo sprawdzam wiedzę. Zajęcia są też okazją do przekazania wiedzy o historii żeglarstwa – dlatego rozmawiamy na przykład o żaglach, na których płynął Krzysztof Kolumb.

– Zajęcia bardzo mi się podobają i można się na nich dużo nauczyć o morzu – mówi 14-letni Marcin z Gimnazjum nr 11. – Jeszcze nie uczestniczyłem w zajęciach na wodzie, ale jestem naprawdę ciekawy. Tym bardziej, że wykładowcy interesująco opowiadają o żeglarstwie.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Gimnazjum nr 11 im. Polskich Noblistów w Gdyni a Pomorskim Związkiem Żeglarskim, prowadzącym Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, zostało podpisane 27 października 2016 roku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ