< Powrót
28
czerwca 2015
Tekst:
Tomasz Falba, dol
Zdjęcie:
Patrycja Spytek

Wielkie świąteczne pływanie

Ponad 400 osób skorzystało z bezpłatnych rejsów jachtami „Copernicus” i „Purga”, które odbyły się podczas tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni. Nie była to jedyna okazja do darmowego pływania. Kolejne 100 osób zabrał na swój pokład „Zawisza Czarny” i pomeranka „Deneszka”.

Jachty „Copernicus” i „Purga” zostały wyczarterowane przez Pomorski Związek Żeglarski z Yacht Klubu Stal Gdynia, w ramach projektu „Pomorze na morze”. Była to jego piąta edycja.

Bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej odbywały się w dniach 20-28 czerwca dla wszystkich chętnych. „Zawisza Czarny”, użyczony na tę okazję przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP, pływał 21 czerwca, a pomeranka – tradycyjna kaszubska łódź żaglowa, która przypłynęła do Gdyni z Jastarni – 28 czerwca.

Jachty zabierały turystów z gdyńskiej mariny w dwugodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej cztery razy dziennie. W sumie w ciągu dziewięciu dni odbyło się 69 takich wycieczek. „Zawisza Czarny” był w morzu dwa razy, a „Deneszka” cztery.

Z rejsów jachtami skorzystało 439 osób – „Copernicus” przewiózł 250 ludzi, a „Purga” 189. „Zawisza Czarny” zabrał na swój pokład 51 osób, a pomeranka 52. Uczestnicy rejsów otrzymywali na pamiątkę specjalne certyfikaty.

W sumie w darmowym pływaniu z okazji Święta Morza udział wzięły 542 osoby. W morze wybrali się ludzie m.in. z Lublina, Bydgoszczy, Poznania, Krakowa, Gdańska, Tczewa, Warszawy, Łodzi, Olsztyna, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Sopotu, Rumi, Rybnika, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Starogardu Gdańskiego, Białegostoku, Redy, Płocka, Wejherowa, Żorów, Żukowa, Wałbrzycha, Pabianic, Kielc, Rewy, Koszalina, Bydgoszczy, Wrocławia, Piaseczna, Sokółki, Zgierza, Radziejowa, Ostrołęki i Bytowa. Wśród pasażerów znaleźli się również goście z Niemiec, Belgii i Stanów Zjednoczonych.

Na odrębną uwagę zasługują rejsy, jakie zorganizował przy okazji Święta Morza Klub Wodny LOK Lębork przy finansowym wsparciu starostwa powiatowego w tym mieście. W wycieczki po Zatoce Gdańskiej na dwu łodziach typu dezeta: „Hubania” i „Wielka Berthania” wybrało się 180 uczniów lęborskich szkół: Społecznego Gimnazjum Językowego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych i II LO.  

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ