< Powrót
8
marca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
NMM
Muzeum

Wikingowie nadchodzą! Nowa wystawa w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa „Truso – legenda Bałtyku” prezentowana w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pozwala przenieść się do tajemniczego, czasem mrocznego świata wikingów, Słowian i Prusów, którzy w IX i X w. zamieszkiwali położone nad jeziorem Drużno, Truso.

Ponieważ grupę ludności dominującą w Truso stanowili Skandynawowie, na nich przede wszystkim skupia się narracja. Dzięki zaprezentowanym na ekspozycji zabytkom, wikińscy mieszkańcy osady jawią się nie tylko jako groźni wojownicy, ale także jako doskonali rzemieślnicy, kupcy, ludzie otwarci na świat i kontakty z innymi kulturami.

– Dowodem na to, że wikingowie dzielili się swoją wiedzą, ale też chętnie korzystali z dokonań innych ludów, jest obiekt, który na wystawie zajmuje miejsce centralne – mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych NMM. – To mierzący 18 m długości wrak łodzi bojowej z X w., który łączy charakterystyczne cechy szkutnictwa Słowian nadbałtyckich i Skandynawów. Został on odkryty w zatopionym średniowiecznym porcie w Pucku i po trwającej wiele lat konserwacji, prowadzonej w Centrum Konserwacji Wraków Statków po raz pierwszy prezentowany jest szerokiej publiczności.

Współistnienie i wzajemne przenikanie się kultur do jakiego dochodziło na terenie Truso, obrazują również zabytki wydobyte podczas archeologicznych prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie osady przez jej odkrywcę, dr. Marka Jagodzińskiego. Obiekty te, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, ukazują między innymi rozległość kontaktów handlowych utrzymywanych przez wikingów, kunszt ich rzemieślników, ulubione rozrywki, a także są odzwierciedleniem wierzeń, do których przenikały elementy chrześcijaństwa.

– Świat mitów skandynawskich zajmuje na ekspozycji ważne miejsce, ponieważ pełnił on niezwykle istotną rolę w codziennym życiu wikińskiej społeczności, kształtował jej zachowania i stanowił impuls do podejmowania określonych działań – dodaje dr Marcin Westphal. – Często decydował o ludzkim losie, o pokoju lub o wojnie.

Dopełnieniem opowieści o życiu mieszkańców Truso są cyfrowe rekonstrukcje osady oraz  prezentowanej na wystawie łodzi bojowej, a także oryginalna aranżacja przestrzenna. Natomiast niepowtarzalny klimat, nawiązujący do staroskandynawskich sag, tworzy subtelna, a jednocześnie podkreślająca walory zabytków, gra światła i barw. Elementem scenografii, który z pewnością zwraca uwagę gości, jest wykonany specjalną techniką mural.

Wystawa „Truso – legenda Bałtyku” prezentowana będzie w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w Spichlerzach na Ołowiance do 31 grudnia 2023 r. Organizatorzy wystawy:  Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ