< Powrót
3
czerwca 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Materiały prasowe WindWhisper Racing Team
WindWhisper
„WindWhisper”.

„WindWhisper” wraca do zmagań w The Ocean Race

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.

Po bezdyskusyjnym triumfie w styczniowym, pierwszym etapie regat The Ocean Race na trasie Alicante – Mindelo, ekipa WindWhisper Racing Team przeszła na drugą stronę Atlantyku, by szlifować formę na Karaibach. Intensywne treningi żeglarze przeplatali udziałem w prestiżowych regatach: RORC Caribbean 600 i St. Maarten Heineken Regatta. Po powrocie do Europy, pod koniec kwietnia załoga zebrała się w bazie w Walencji, a 10 maja ruszyła w rejs dookoła Europy. Po 13 dniach forsownej żeglugi, czerwony kadłub „WindWhispera” zacumował w marinie Ocean Live Park w Aarhus.

Skipper polskiej załogi, Pablo Arrarte jest przekonany, że jego ekipa dobrze wykorzystała okres przygotowawczy.

– Już od tygodnia jesteśmy w Aarhus trenując, zgrywając się z całym zespołem oraz przygotowując jacht do startu wyścigu portowego, a później szóstego etapu The Ocean Race – tłumaczy Arrarte. – To dla nas bardzo ważny moment, ponieważ w teamie zaszły zmiany i dołączyła do nas czwórka nowych żeglarzy. Dwójka z nich – Daryl i Thomas – to prawdziwe legendy tego wyścigu, Kinga oraz Gemma to natomiast niezwykle zdolne debiutantki, które z The Ocean Race zmierzą się po raz pierwszy, ale obie mają już doświadczenie na igrzyskach olimpijskich. Z nowymi członkami zespołu nasz team stał się według mnie jeszcze silniejszy. Naszym celem jest walczyć i pokazać się z jak najlepszej strony zarówno podczas wyścigu portowego, jak i podczas szóstego etapu z Aarhus do Hagi.

Nowe twarze, o których wspomina Pablo Arrarte to:

– Daryl Wislang – 42-letni Nowozelandczyk brał udział w pięciu ostatnich edycjach The Ocean Race (wówczas pod nazwą Volvo Ocean Race). Doskonale zna smak zwycięstwa w tych regatach – wygrywał w latach 2014-15, reprezentując barwy Abu Dhabi Ocean Racing ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, i 2017-18 płynąc na pokładzie chińskiego Dongfeng Race Team. Żeglarz z Antypodów jest obecnie jednym z najbardziej doświadczonych żeglarzy oceanicznych. W 2015 roku był członkiem załogi amerykańskiego „Comanche”, który z imponującym wynikiem 618,01 Mm ustanowił rekord przebiegu dobowego dla jachtów jednokadłubowych.

– Kinga Łoboda – gdańszczanka w 2021 roku zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Płynąc w parze z Aleksandrą Melzacką zajęła 15. miejsce w klasie 49er FX. 27-latka miała okazję przekonać się o potędze oceanu – w 2010 roku brała udział w pamiętnej „Szkole pod żaglami” na „Fryderyku Chopinie”, podczas której żaglowiec stracił maszty.

– Gemma Jones – Nowozelandka również ma za sobą doświadczenia olimpijskie. W 2016 roku w Rio de Janeiro otarła się o podium, kończąc rywalizację w klasie Nacra 17 na czwartym miejscu.

– Thomas Rouxel – francuski zawodnik dał się poznać z jak najlepszej strony w regatach Transat. Czołowe lokaty zajmował m.in. w edycjach 2017 (2. miejsce) i 2021 (4. miejsce). Uczestniczył też w dwóch poprzednich odsłonach The Ocean Race w barwach Dongfeng Race Team (2014-15) oraz Team Brunel (2017-18).

WindWhisper

Fot. Materiały prasowe WindWhisper Racing Team

Stanisław Bajerski, który płynął na pokładzie polskiego jachtu podczas zwycięskiego pierwszego etapu wyścigu nie ukrywa, że załoga jest przygotowana i zorientowana na najwyższe cele.

– Trwa ostatnia faza przygotowań do startu – mówi. – Nowi członkowie teamu wnieśli nową energię i wiedzę, co daje nam jeszcze większą motywację do działania i walki o zwycięstwo w The Ocean Race. Niedzielny, bardzo krótki i intensywny, wyścig portowy będzie dla nas szansą na sprawdzenie zgrania i taktyki po kilkumiesięcznej przerwie. Mogę obiecać, że damy z siebie wszystko, a Was zachęcam do kibicowania nam osobiście w Aarhus lub w internecie!

W niedzielę 4 czerwca publiczność zgromadzona w Aarhus obejrzy wyścig portowy (In-Port Race). Dla załóg klasy VO65 będzie to ostatni sprawdzian przed powrotem do pełnomorskiego ścigania. WindWhisper Racing Team wypracował sobie znakomitą pozycję wyjściową przed dwoma pozostałymi do rozegrania etapami (z Aarhus do Hagi i z Hagi do Genui), nic jednak nie jest jeszcze przesądzone. Najgroźniejszym konkurentem polskiego zespołu będzie niderlandzki Team Jajo, którego skipper Jelmer Van Beek zapowiada walkę do samego końca.

– Oczywiście polska łódka jest faworytem, ale wszystko się jeszcze może zdarzyć  – mówi Holender. – Postaramy się pokrzyżować szyki „WindWhisperowi”.

Klasyfikacja The Ocean Race VO65 Sprint Cup po pierwszym etapie

  1. WindWhisper Racing Team (Polska) – 6 punktów
  2. Team JAJO (Niderlandy) – 5 punktów
  3. Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Austria) – 4 punkty
  4. Viva México (Meksyk) – 2 punkty
  5. Trifork – Mirpuri Foundation Racing Team (Dania) – 0 punktów
  6. Ambersail 2 (Litwa) – wycofał się z regat.

W składzie WindWhisper Racing Team na drugą fazę zmagań w The Ocean Race VO65 Sprint Cup znaleźli się:

Pablo Arrarte – skipper
Aksel Magdahl – nawigator
Kinga Łoboda
Arianne van de Loosdrecht
Marcin Sutkowski
Stanisław Bajerski
Kacper Gwóźdź
Mateusz Gwóźdź
Szymon Cierzan
Gemma Jones
Thomas Rouxel
Tomasz Piotrowski – reporter pokładowy

Przypomnijmy, że udział WindWhisper w The Ocean Race to pierwszy od 50 lat występ polskiego jachtu w tej prestiżowej imprezie. W 1973 roku w regatach popłynęły dwie polskie jednostki – „Copernicus” pod dowództwem Zygfryda Perlickiego i „Otago”, którym kierował Zdzisław Pieńkawa.

Strona teamu

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ