< Powrót
7
kwietnia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Marek Padjas
Pielgrzym
Marek Padjas (pierwszy z lewej) z uczestnikami rejsu przed tratwą „Pielgrzym”.

Wiślany rejs tratwą „Pielgrzym” upamiętni wielkie rocznice

Od kilometra zerowego Wisły do Pucka planują popłynąć wodniacy na tratwie „Pielgrzym”. W tym roku ich rejs ma upamiętniać trzy ważne wydarzenia sprzed stu lat.

Inicjatorem rejsów jest Wojciech Chodkowski z Klubu Żeglarskiego Spinaker z Wyszkowa, który po Światowych Dniach Młodzieży wpadł na pomysł wybudowania tratwy, na której umieszczona byłaby flaga z podpisem Jana Pawła II. Dzięki wsparciu lokalnego środowiska żeglarskiego i samorządowców, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Zygmunta Chorenia, który stworzył projekt, udało się zbudować tratwę. Nazwano ją „Pielgrzym”.

W 2018 roku, żeby upamiętnić stulecie odzyskania niepodległości, zorganizowano rejs z Krakowa na Westerplatte. Rok później, z myślą o 40-leciu pierwszej pielgrzymki papieża-Polaka, przepłynięto z Krakowa do Kołobrzegu. W tym roku rejs upamiętniał będzie trzy setne rocznice – urodzin Jana Pawła II, Bitwy Warszawskiej i zaślubin Polski z morzem. Podobnie jak poprzednie, wyprawa stanie się okazją do promowania żeglugi śródlądowej, turystyki wodnej i ekologii.

– Plany mieliśmy takie, żeby 14 maja wystartować z kilometra 0 rzeki Wisły – tłumaczy Marek Padjas, wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej i uczestnik rejsu. – 17 maja chcieliśmy być w Krakowie, bo wypada wtedy setna rocznica urodzin Jana Pawła II, a 27 czerwca dopłynąć do Pucka, miejsca zaślubin Polski z morzem, bo odbywa się wtedy pielgrzymka rybacka. Już wiadomo jednak, że termin rejsu będzie przesunięty.

Główne postoje zaplanowane są w Tyńcu, Krakowie, Sandomierzu, Zawichoście, Puławach, Dęblin, Górze Kalwarii, Warszawie, Wyszogrodzie, Płocku, Toruniu, Bydgoszczy, Chełmnie, Tczewie i Gdańsku. Wyprawa jest dopinana pod względem organizacyjnym, a tratwa przechodzi ostatnie prace remontowe. Przygotowany został również relikwiarz, w którym znajdą się relikwie św. Jana Pawła II.

Co ważne, w rejsie lub w którymś z jego odcinków, będzie mógł wziąć udział każdy i nie są wymagane umiejętności żeglarskie. Chęć uczestnictwa można zgłaszać przez facebooka Ligi Morskiej i Rzecznej lub u Marka Padjasa, wiceprezesa LMiR (tel. 513 005 645, e-mail marekpadjas@poczta.onet.pl).

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ