< Powrót
4
lipca 2019
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Krzysztof Szczypior
Wiślinka
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk (pierwszy z lewej) i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski (pierwszy z prawej) przekazują wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalenie Kołodziejczak pamiątkowy dzwon z okazji rozbudowy stanicy w Wiślince.

Wiślinka: nowa odsłona

Rozbudowana stanica wodna w Wiślince w gminie Pruszcz Gdański nabrała nowego blasku. Samorząd województwa pomorskiego rozpoczął tym samym realizację drugiego etapu inwestycji żeglarskich na Pętli Żuławskiej.

Przypomnijmy, że w latach 2010-2014 został zrealizowany ponadregionalny projekt pod nazwą „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”, o łącznej wartości 84,8 mln zł, którego samorząd województwa pomorskiego był inicjatorem i koordynatorem.

W jego ramach wybudowano dla żeglarzy sieć portów i przystani żeglarskich: w Krynicy Morskiej, Elblągu, Tolkmicku, Braniewie, Nowej Pasłęce, Błotniku, Kątach Rybackich, Malborku, Osłonce, Rybinie i Białej Górze. Powstały też dwa pomosty cumownicze – w Drewnicy i Tczewie, most zwodzony w Przegalinie, zelektryfikowano również śluzę Gdańska Głowa.

W kolejnym okresie programowania dofinansowanie otrzymało 8 projektów, a ich całkowita wartość wyniosła 40 mln zł. Już zrealizowano inwestycje dotyczące rozbudowy stanicy wodnej w Wiślince i portu jachtowego w Jastarni.

Dzięki uprzejmości władz województwa pomorskiego i gminy Pruszcz Gdański na terenie której znajduje się Wiślinka gościliśmy z kamerą w rozbudowanej stanicy.

A to nie koniec inwestycji na Pętli Żuławskiej. W latach 2019 – 2021 zostaną również zrealizowane projekty dotyczące rozbudowy infrastruktury żeglarskiej w Rewie, Sopocie, Pucku, Malborku, Błotniku jak i uruchomienia nowej trasy żeglugowej na Tudze.

Więcej o inwestycjach na Pętli Żuławskiej znaleźć można na stronie: http://www.petla-zulawska.pl.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ