< Powrót
18
lipca 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Fundacja Rok Rzeki Wisły

Wodniacy uczczą godzinę „W”

We wtorek 1 sierpnia w Warszawie odbędzie się rejs po Wiśle, upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość jest częścią obchodów Roku Rzeki Wisły.

Wydarzenie organizowane jest od 2014 roku z inicjatywy Roberta Jankowskiego z Fundacji Rok Rzeki Wisły, który z grupą znajomych wpadł na pomysł uczczenia godziny „W” na wodzie.

– Chcieliśmy zwrócić uwagę, że ta rzeka ma swoją historię i razem z miastem przeżywała dramatyczne losy – mówi Robert Jankowski. – W trakcie Powstania Warszawskiego Wisła była rzeką graniczną pomiędzy dwoma kompletnie różnymi światami. Jedna część miasta ginęła, a druga żyła stosunkowo normalnie.

Zbiórka jednostek (godz. 15.30 – 15.45) odbędzie się na wysokości Podzamcza. O 15.45 wodniacy popłyną w kierunku Bulwaru Flotylli Wiślanej, w miejsce zatopienia statku „Bajka”, który podczas Powstania Warszawskiego służył jako schronienie i improwizowany szpital. Był także jednym z ostatnich miejsc oporu.

– W rejsie bierze udział około 300 osób – w zeszłym roku naliczyliśmy 60 różnych jednostek – mówi Jankowski. – Ale frekwencja zależy od poziomu Wisły, która jest kapryśna, a niska woda utrudnia pływanie dużym statkom. Ale to na szczęście nie przeszkadza jednostkom płaskodennym, drewnianym i tradycyjnym czy kajakom.

Między 17 a 17.15 wszystkie jednostki staną w miejscu zatonięcia „Bajki” i minutą ciszy, a potem syrenami, flarami i racami uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Później wodniacy skierują się w stronę Portu Czerniakowskiego, gdzie nastąpi rozformowanie rejsu. O godzinie 18 w Klubie PTTK „Rejsy” w Porcie Czerniakowskim odbędzie się spotkanie dla uczestników i warszawiaków.

Do udziału w rejsie można się zgłaszać za pośrednictwem strony rokwisly.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ