< Powrót
4
września 2015
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak

Wodowanie ORP „Kormoran”

Chrzest i wodowanie „Kormorana”, najnowszego okrętu przekazanego do służby w Marynarce Wojennej RP odbyło się w piątek, 4 września w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding.

 – Państwu przybyłym na tę uroczystość życzę, by tego rodzaju sprzęt nie musiał nigdy interweniować budując nasze bezpieczeństwo, ale kiedy już mamy okręt wytworzony w polskiej stoczni, w polskiej innowacyjnej technologii, wiem, że w razie potrzeby będzie nas solidnie bronił – mówiła premier Ewa Kopacz.

Pani premier podziękowała wszystkim zaangażowanym w budowę jednostki, także stoczniowcom. W uroczystości uczestniczyli także wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz przedstawiciele Marynarki Wojennej, władz samorządowych i budowniczowie okrętu.

– Rok 2015 przejdzie do historii Marynarki Wojennej i naszego przemysłu stoczniowego, bo po bardzo wielu latach, gdy nic się nie działo, po latach oczekiwania, mamy wodowanie po wodowaniu – powiedział w trakcie uroczystości minister Siemoniak przypominając niedawne wodowanie „Ślązaka” w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. – Cieszę się, że w niespełna dwa lata udało się zrealizować umowę. Wielu nie dowierzało, że w polskiej stoczni można coś zrealizować w terminie. Niedowiarkowie przekonali się, że można.

Matką chrzestną „Kormorana” została Maria Jolanta Karweta, wdowa po admirale Andrzeju Karwecie, dowódcy Marynarki Wojennej, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Kadłub „Kormorana” zbudowany jest ze specjalnej stali amagnetycznej. Oprócz wysokiej trwałości zapewnia ona niską charakterystykę pól fizycznych okrętu.

Główne parametry okrętu:
wyporność: 830 t,
długość całkowita – 58,50 m,
szerokość maksymalna – 10,30 m

Główne zadania:
• poszukiwanie, klasyfikacja oraz identyfikacja min morskich, a także ich niszczenie, 
• przeprowadzanie okrętów (statków) przez rejony zagrożenia minowego, 
• obrona przeciwminowa okrętów (statków) podczas przejścia morzem,
• rozpoznawanie torów wodnych,
• zdalne sterowanie samobieżnymi nawodnymi platformami przeciwminowymi,
• stawianie min morskich, 
• poszukiwanie oraz zwalczanie sił i środków dywersji podwodnej w rejonach bazowania oraz udział w akcjach ratowniczych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0