< Powrót
27
lutego 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Tiit Aunaste
Złota medalistka Małgorzata Białecka.

Wracają ze złotem!

Piotr Myszka i Małgorzata Białecka z tytułami mistrzów świata w klasie RS:X. Zofia Noceti-Klepacka czwarta, a Radosław Furmański trzeci w kategorii do lat 21.

Piotr Myszka i Magorzata Biaecka 2016 polsailing fbWyścigami medalowymi zakończyły się dzisiaj, 27 lutego, Mistrzostwa Świata w klasie RS:X. Regaty rozegrano w Ejlacie w Izraelu na Zatoce Akaba, która okazała się szczęśliwym akwenem dla naszej reprezentacji.

Już wczoraj, jeszcze przed wyścigiem medalowym, mistrzostwo świata zapewnił sobie Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Ostatniego dnia wyścigów flotowych dopływał do mety na miejscach 3, 1 i 2. Dało mu to 22,8 punkta przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej Brytyjczykiem Nickiem Dempsey’em. W wyścigu medalowym startuje dziesięciu najlepszych zawodników, a punkty liczone są podwójnie, więc maksymalnie można odrobić ich 20. W dzisiejszym wyścigu Piotr musiał tylko dopłynąć do mety. Tak też zrobił meldując się na mecie na miejscu 9.

Do wyścigu medalowego zakwalifikował się także Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Przystąpił do niego z 5 pozycji, z szansami punktowymi na miejsca od 2 do 8. Niestety sprawdził się najgorszy scenariusz i Paweł w ostatnim wyścigu mistrzostw zajął ostatnie, 10 miejsce. W klasyfikacji generalnej zakończył mistrzostwa na 8 pozycji.

Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) powtórzył wynik z zeszłorocznych mistrzostw rozgrywanych w Omanie i ponownie wywalczył brązowy medal w kategorii U21. W klasyfikacji generalnej uplasował się na 25 miejscu.

W złotej grupie żeglował także brązowy medalista z igrzysk w Londynie Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który zajął 23 miejsce. 30 był Dawid Furmański, a 35 Maciej Kluszczyński, obaj z klubu DKŻ Dobrzyń. Srebrną grupę również wygrał Polak, Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W konkurencji kobiet, z 11 punktami przewagi, na pozycji liderki do wyścigu medalowego przystąpiła Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Dalej z punktami było już ciaśniej. Między drugą, a czwartą zawodniczką były tylko 2 punkty różnicy. W samym środku, na 3 pozycji, znajdowała się Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która traciła 1 punkt do Holenderki Lilian de Geus i wyprzedzała o 1 Brytyjkę Bryony Shaw. Z Polek do finałowej dziesiątki zakwalifikowała się także Kamila Smektała (YKP Warszawa). Do rywalizacji ostatniego dnia przystąpiła z 7 pozycji z szansami punktowymi na miejsca od 5 do 10.

W wyścigu medalowym Białecka przypłynęła szósta, Noceti-Klepacka piąta, a Smektała dziewiąta. W rezultacie Gosia utrzymała pierwsze miejsce i została mistrzynią świata. Zosia spadła na czwarte miejsce, tracąc 3 punkty do podium, Kamila ukończyła rywalizację na ósmej pozycji.

W złotej grupie ścigała się też Karolina Lipińska z SKŻ Ergo Hestia Sopot, która ukończyła zawody na 28 miejscu. Srebrną grupę wygrała Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Ceremonia zakończenia regat planowana jest na godzinę 18.30 czasu lokalnego (17.30 polskiego).

Pełna lista wyników

PODZIEL SIĘ OPINIĄ