< Powrót
28
sierpnia 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl

Wrocławianie wygrywają w Olsztynie

Sensacyjnym zwycięstwem UKS Żeglarz Wrocław zakończyła się 3 runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegrana w Olsztynie w miniony weekend 26-27 sierpnia. Regaty Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbyły się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej z udziałem 18 załóg z całego kraju. Podium zapełniły załogi YKP Gdynia oraz Yacht Club Gdańsk, liderów rankingu.

Olsztyn przywitał zawodników doskonałymi warunkami do ścigania. Tak piątkowe treningi jak i sobotnie wyścigi rozegrały się w silnym, choć zmiennym wietrze. Taka charakterystyka akwenu, duża ilość zmian kierunku wiatru i jego szkwalisty charakter nie była dla nikogo zaskoczeniem z uwagi na mały akwen i bliskość miasta i zapowiadała dynamiczną zmienną rywalizację oraz potencjalne niespodzianki.

Najlepiej regaty zaczęły załogi zajmujące środek tabeli, co potwierdzało spore emocje i możliwe przetasowania w stawce. UKS Żeglarz Wrocław Filipa Florka i Sailing Legia Warszawa Kuby Pawluka wygrały swoje wyścigi, a Olszyński Klub Żeglarski Arka Sendlewskiego zajął doskonałe 2 miejsce.

Lider rankingu Yacht Club Gdańsk Igora Tarasiuka zapewnił sobie dobry start drugim miejscem korzystając ze słabszego początku załóg goniących go w rankingu. HRM Racing zajął dopiero 9 miejsce, Lubelskie YKP Lublin ósme, a szczecińskie YKP i Pogoń skończyły pierwsze wyścigi na miejscach siódmych przy falstarcie Yacht Clubu Sopot.

W kolejnych wyścigach przy tężejącym wietrze do głosu doszli obrońcy tytułu Mistrza Polski YKP Gdynia z Rafałem Sawickim za sterem zajmując miejsca w czołowej trójce i na koniec pierwszego dnia plasując się na doskonałym 3 miejscu za świetnie i równo pływająca ekipą Filipa Florka. Postawa wrocławian była zaskakująca, bo w tym sezonie nie gościli często w czołówce wyścigów i po 2 rundach plasowali się na dość odległym 13 miejscu w rankingu raczej myśląc o spokojnym utrzymaniu w Ekstraklasie, a nie walce o medale.

Stawkę prowadziła załoga Yacht Clubu Gdańsk pewnie zdążająca do umocnienia się na pozycji lidera rankingu po 3 rundach, a w czołówce po pierwszym dniu plasowały się również załogi Nowy Sztynort GGR Krzysztofa Małeckiego oraz Sailing Legii.

Wpadkę zanotował wysoko punktujący WAT Warszawa Wojciecha Myśliwca, który mimo  dobrego pływania, po kolizji w wyścigu nr 3 otrzymał karę punktową, która zrzuciła go z 3 miejsca na 7. Pierwszy dzień został zakończony przedwcześnie przez nadchodzącą burzę i konieczność przerwania wyścigu 12, kończącego 6 flight, serię wyścigów. Po burzy, wiatr już nie wrócił i na tym zakończyła się niestety rywalizacja w sobotę.

Niedziela przywitała zawodników niestety zupełnym brakiem wiatru i oczekiwaniem na poprawę warunków. Po godz. 13 pojawił się słaby, ale dostatecznie stabilny wiatr z kierunku północnego, który umożliwił komisji rozegranie brakującego wyścigu oraz jeszcze dwóch kolejnych.

Końcówka dnia należała do Pogoni Szczecin, która zajmując miejsca 1 i 2 awansowała z pozycji 10 na 6 oraz do WAT Warszawa, która po miejscach 2 i 3 awansowała na czwarte. Yacht Club Gdańsk w ostatnim wyścigu dostał karę, dodatkowo „złapał” na kil pływające po akwenie trawy i w efekcie ukończył wyścig na miejscu 7 i spadł w klasyfikacji regat na 3 miejsce.

Potknięcie YCG wykorzystały YKP Gdynia wygrywając ostatni wyścig i kończąc regaty na 2 miejscu, a UKS Żeglarz Wrocław zajmując miejsca 2 i 3 zapewnił sobie historyczne zwycięstwo w regatach Ekstraklasy i tym samym bezpieczną pozycję w rankingu sezonu. Zwycięzcy regat popłynęli w składzie Filip Florek, Michał Skrzypkiewicz, Karol Wojda i Mateusz Jadczak.

Wyniki Copernicus Grand Prix, 3 rundy Ekstraklasy:

 1. UKS Żeglarz Wrocław 22 pkt
 2. YKP Gdynia 23 pkt
 3. Yacht Club Gdańsk 26 pkt
 4. AZS WAT Warszawa 27 pkt
 5. Sailing Legia Warszawa 28 pkt
 6. Pogoń Szczecin 30 pkt
 7. YKP Szczecin 33 pkt
 8. Nowy Sztynort GGR 33 pkt
 9. AZS AWFiS Gdańsk 33 pkt
 10. Yacht Club Sopot 35 pkt
 11. KS AMW Iskra Gdynia 37 pkt
 12. AZS Politechnika Gdańska 39 pkt
 13. Olsztyński Klub Żeglarski 40 pkt
 14. Polsporty Sailing 40 pkt
 15. HRM Racing Club 43 pkt
 16. Sztorm Grupa Warszawa 45 pkt
 17. OnLemon Rockstars Racing 46 pkt
 18. Lubelskie YKP Lublin 51 pkt

Ranking Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej przed finałową rundą stawia Yacht Club Gdańsk w roli faworyta  do zdobycia tytułu Klubowych Mistrzów Polski, ale za ich plecami walka o kolejne miejsca medalowe będzie się toczyć do ostatniego wyścigu:

 1. Yacht Club Gdańsk 48 pkt
 2. YKP Gdynia 42 pkt
 3. YKP Szczecin 41 pkt
 4. Pogoń Szczecin 39 pkt
 5. Yacht Club Sopot 37 pkt
 6. Sailing Legia Warszawa 37 pkt
 7. AZS WAT Warszawa 36 pkt
 8. Nowy Sztynort GGR 34 pkt
 9. HRM Racing Yacht Club 33 pkt
 10. UKS Żeglarz Wrocław 30 pkt
 11. Lubelskie YKP Lublin 27 pkt
 12. Sztorm Grupa 21 pkt
 13. OnLemon Rockstars Racing 19 pkt
 14. AZS AWFiS Gdańsk 19 pkt
 15. AZS Politechnika Gdańska 16 pkt
 16. KS Iskra Amw 15 pkt
 17. Polsporty.pl Sailing 10 pkt
 18. Olsztyński Klub Żeglarski 9 pkt

Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się w Sztynorcie, 2-3 września 3 runda 2. Ligi a finały Ekstraklasy zaplanowane są na 6-8 października. Pełne wyniki z całego sezonu dostępne są na stronie www.ligazeglarska.pl.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ